Slováci a Češi začali nakupovat pravidelně doplňky stravy podporující mozkové funkce, křivka jejich prodejů v internetové lékárně Lekárna.cz stále roste. Prim v prodejích hraje Ginko Biloba.
Aktuálně probíhá celosvětová kampaň Brain Awareness Week (BAW) ke zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Česko si Týden mozku nyní připomíná už po pětadvacáté. Mozek potřebuje v boji proti předčasnému stárnutí soustavný trénink a neustálou stimulaci svých funkcí. Tréninkem můžeme mozek rozvíjet a udržovat v dobré kondici. V internetové lékárně Lékarna.cz jsme proto zkoumali, zda se Slováci a Češi o něj starají. Překvapilo nás, že meziroční nárůst prodeje volně prodejných léků na paměť je skoro 100%. Znamená to, že zapomínáme? Málo trénujeme? Nevyživujeme?
Kamila Horníčková, lékárnice Lékárna.cz, říká, že základem výživy mozku je zdravá strava se zaměřením na cholin, což je látka výrazně vyživující náš nejdůležitější orgán – mozek. „Pestrost na talíři je opravdu důležitá. Zdrojem cholinu jsou potraviny zejména živočišného původu, jako vajíčka, losos, játra či máslo. Výjimku v rostlinné stravě tvoří například brokolice,” vysvětluje. Skvělé jsou také hrozny, které obsahují resveratrol – látku, která ochraňuje mozek před neurodegenerativními procesy. Pokud bychom chtěli mozku dodat opravdu komplexní výživu, tak Kamila Horníčková doporučuje rybí olej a mořský kril. „Jsou obrovským zdrojem omega 3 mastných kyselin, lecitinu a cholinu, což opravdu vytváří komplexní péči“, vysvětluje. Ty jsou v podobě přirozené stravy vhodné v jakémkoli věku, tedy i pro děti a seniory.
Pozor bychom si měli dát na stimulanty a adaptogeny. Káva, čaje obsahující kofein či tein, ashvaganda, ženšen, rhodiola, brahy, bakopa, gotu-kola, guarana, eleutherokok, vše jsou to stimulanty zlepšující činnost, mozku, naše kognitivní funkce. Dokonce napomáhají k odolnosti proti stresu, avšak podle lékárnice bychom si je měli dopřát zejména v dopoledních hodinách. „Nejsou vhodné pro děti,“ upozorňuje Horníčková a dodává, že jsou všechny skvělé v užívání v dopoledních hodinách a jako doplňky stravy je není třeba podcenit. Večer mozek spíše vyživujme, než stimulujme. Například čaji, nebo doplňky výživy obsahujícími lecitin, cholin, hořčík, vitamíny B, omega 3, EPA, DHA.