Telčské muzeum patří mezi nejstarší muzea na jihozápadní Moravě. Založeno bylo již v roce 1886. Pobočkou Muzea Vysočiny Jihlava je od roku 1963. Od 60. let minulého století se nacházelo v prostorách telčského zámku, v letech 2018 až 2022 našlo dočasné zázemí v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči a po adaptaci objektu na Starém Městě, který předtím sloužil jako domov pro seniory, bylo přestěhováno do této památkově chráněné stavby ze 17. století. Nejstarší budova je z období renesance a úplně původně sloužila jako staroměstská fara. Právě zde byla v rámci přeshraničního projektu z programu INTERREG Rakousko-Česká republika vytvořena na ploše cca 425 m² nová dlouhodobá výstava s názvem Křehká krása rašelinišť. Na počátku byl kámen, a proto expozice začíná geologií, v jejímž rámci představuje i národní geopark Vysočina, který byl vyhlášen v roce 2016. Většina výstavy je zacílena na jeden z největších přírodních pokladů, kterými jsou rašeliniště. Zavítejte do světa tajuplných rašelinišť a pověstmi opředených mokřad, které jsou součástí našeho přírodního dědictví. V sále nazvaném Krajina na houpačce se tak budete i doslova cítit, neboť se vám bude houpat nejenom půda pod nohama. To musíte prostě zažít! Součástí prohlídkové trasy je i pro církevní účely stále využívaná kaple Ježíška s malou vížkou. Na hlavním oltáři je k vidění socha Ježíška připomínající slavné Pražské Jezulátko. Vstupní chodbu vyplňují panely, které přináší další tematické informace včetně představení vybraných chráněných území na Telčsku a v sousedním Horním Rakousku. Díky této výstavě se seznámíte s přírodními krásami a pozoruhodnostmi regionu včetně toho okolního.
V další etapě již v režii muzea zde ještě vznikne expozice věnovaná Telčsku, ve které nebude chybět například historický model centra města z roku 1895, unikátní svatební prapory nebo výběr z africké sbírky manželů Foitových, která je zvláštností muzea. Součástí areálu je i výstavní prostor, ve kterém budou probíhat krátkodobé výstavy, dále zázemí muzea a depozitář. První výstavou v měsících dubnu a květnu je výstava s názvem Pěšáci umění, na které budou prezentována díla uměleckého kováře Davida Habermanna a malíře Petra Mirčeva. V květnu ji vystřídá výstava fotografií Jindřicha Štreita.
Lokalita kostela Matky Boží na Starém Městě patří mezi nejstarší ve městě a má nepochybně své malebné kouzlo. Z náměstí se sem dá dojít podél břehu Staroměstského rybníka cestičkou zvanou Na Dlážkách, která je lemována řadou barokních soch. Nebo se můžete projít úzkými uličkami, které také mají svoji specifickou atmosféru.
Po dohodě se zřizovatelem muzea, kterým je Kraj Vysočina, lze i v tomto krajském muzeu uplatnit Společnou vstupenku, ačkoliv prozatím není telčská pobočka uvedena ve výčtu zapojených organizací. Toto bude vyřešeno tiskem nových vstupenek a letáků v průběhu letošního roku. Pokud jste tedy již jejím držitelem, nezapomeňte ji zde využít. Samozřejmě si ji na místě můžete i zakoupit. Zároveň ve spolupráci s městem je připravováno zvýhodněné vstupné do místních památek, které by mělo zahrnovat vedle věže sv. Ducha nebo galerie Hasičský dům, právě i toto muzeum. Aktuální otevírací dobu a konkrétní výši vstupného najdete na webové stránce https://mvji.cz/pobocka-telc/.