Strávili jste pár příjemných hodin na sluníčku a hle, co je to za zarudnutí na kůži nebo dokonce za svědivou vyrážku? Může za to spálení pokožky, alergie na sluníčko, nebo snad reakce na opalovací krém? Jak jednotlivé potíže rozpoznat, jak se před nimi chránit i jak je případně zmírnit, vysvětluje odborník na alergie a šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz Michal Závacký.
Sluneční záření je pro lidský organismus zásadní. Je významným zdrojem vitamínu D, pomáhá udržovat zdravý spánkový rytmus a v neposlední řadě dokáže divy s naší náladou. Dlouhodobé nebo intenzivní působení UVA a UVB záření ale způsobuje předčasné stárnutí pokožky, zvýšenou tvorbu vrásek, přispívá k rozvoji kožních nádorů a může způsobovat i alergickou reakci.
Spálení od sluníčka
Nějakou míru spálení od sluníčka snad někdy zažil každý. Projevuje se nejčastěji zarudnutím kůže, mírným otokem, svěděním či napětím pokožky, případně malými puchýřky. Při těžším popálení tyto symptomy může doprovázet bolest hlavy, zimnice, pocit zvýšené teploty a únava. Spálenou kůži je potřeba hydratovat – ať už přípravky po opalování s obsahem pantenolu nebo i zvýšeným příjmem tekutin. Pokud máte bolestivé puchýře, zvažte návštěvu lékaře.
Sluneční alergie
„Nejběžnější forma sluneční alergie – tzv. polyformní sluneční erupce – se nejčastěji projevuje zarudnutím pokožky, svědivou vyrážkou či výskytem mokvajících puchýřků. Příznaky alergie se mohou projevit i několik hodin po slunění. Nejčastěji postihuje právě místa, která byla vystavena slunečnímu záření,” vysvětluje Michal Závacký. Poněkud vzácnější je pak sluneční kopřivka. Ta má obvykle závažnější průběh a příznaky se mohou objevit již po několika minutách slunění. Kromě svědění ji mohou doprovázet bolestí hlavy nebo dýchací obtíže.
Prevence a léčba
V případě spálení pokožky i alergie na slunce platí několik společných preventivních opatření. Tím nejdůležitějším je chránit pokožku před slunečními paprsky – vyvarovat se delšímu pobytu na slunci, omezit opalování mezi 11. a 15. hodinou a chránit se vhodným oblečením včetně pokrývky hlavy. Před sluněním vždy používejte vhodný opalovací přípravek s vysokým ochranným faktorem (50+) a jeho aplikaci po několika hodinách opakujte. Důležitá je péče o pokožku i po opalování.
Pokud máte podezření na alergii, zvažte návštěvu kožního lékaře. Ten vás nejprve vyzpovídá a následně provede fyzikální vyšetření a laboratorní testy. Sluneční alergie je prokazována tzv. fotoprovokačními testy, které zjišťují reakci kůže na osvícení různými typy záření včetně UVA a UVB. Samotnou alergickou reakci můžete tlumit běžně dostupnými protialergickými léky. Pomoci může také preventivní světelná terapie, při které je pokožka postupně vystavována UV záření s cílem posílit její snášenlivost vůči slunečním paprskům. Preventivně můžete také užívat antihistaminika, doporučuje se začít asi 3 dny před začátkem dovolené a jejich užívání po celou dobu dovolené.
Může za to opalovací krém?
Nejen sluneční alergie může být příčinou vzniku nepříjemných vyrážek objevujících se po pobytu na slunci. Problém může paradoxně způsobovat i to, co má pokožku chránit – opalovací přípravky. „Pokud máte po opalování nepříjemné kožní projevy a vyzkoušeli jste již řadu značek a výšek faktorů, ale bez efektu, váš problém může spočívat v kontaktní alergii na opalovací kosmetiku anebo také v pouhém nealergickém podráždění,” vysvětluje Michal Závacký. Alergie může vznikat na řadu složek opalovacích přípravků, nejčastěji se jedná o vonné nebo konzervační látky.
Příznaky kontaktní alergie se velmi podobají alergii na sluníčko. Jak je od sebe tedy rozeznat? „Typické pro příznaky kontaktní alergie je to, že se projeví na větší ploše, než na kterou jste si natřeli opalovací přípravek. Při sluneční alergii obvykle vyrážka vynechá místa, která byla během slunění zakrytá oděvem. Nejvíce bývají touto alergií zasaženy partie, které obdržují největší dávku UV záření, tj. krk a dekolt, ramena či ruce,” vysvětluje odborník z portálu ProAlergiky.cz.
V případě kontaktní alergie je nezbytné změnit opalovací přípravek, pravděpodobně vám bude vyhovovat nějaký druh určený pro alergickou pleť, tzv. hypoalergenní. Najdete je obvykle v lékárnách nebo v prodejnách s přírodní kosmetikou.
„Pokud víte, že vaše pokožka někdy reaguje na kosmetiku, vždy nový přípravek před nanesením na tělo otestujte na malém kousku kůže. Pokud už svůj alergen znáte, jednoduše vybírejte a používejte jen přípravky s pro vás bezpečným složením,” radí Michal Závacký.
V žádném případě ale přípravek s ochranným faktorem nevynechávejte. Je to neuvěřitelné, ale pokožka si pamatuje každé spálení i z úplného dětství. Veškeré vlivy se pak sčítají a tak se násobí i riziko tvorby nádorů. Opalovací kosmetiku pro dospělé i děti se sluneční alergií nebo citlivou pokožkou najdete v e-shopu na ProAlergiky.cz.
Protopan Sun Protect SPF 25 200 ml bez parfemace a barviv, vhodný pro atopickou pokožku, na ProAlergiky.cz za 320 Kč.
Eucerin Ochranný krémový gel na opalování proti sluneční alergii SPF 50+ 150 ml, na ProAlergiky.cz za 769 Kč.
Attitude Dětská minerální ochranná tyčinka na celé tělo SPF 30, 85 g, 100% přírodní složení vhodné pro citlivou pokožku, na ProAlergiky.cz za 549 Kč.