V péči o zdraví se Češi opakovaně dopouštějí stejných chyb, což zmiňuje i lékárnice z Lékárna.cz Mgr. Pavla Horáková. Ta nejčastěji v online poradně této první a největší lékárny na českém internetu upozorňuje na rizika nadužívání osních kapek. U příležitosti dnešního Světového dne lékárníků (25. září) nabízíme inspirativní pohled do profese lékárníka, který je v kontaktu s pacienty prostřednictvím internetu.
Mgr. Pavlu Horákovou najdou pacienti za tárou v chrudimské lékárně Prima, ale nejčastěji u počítače nebo s telefonem na uchu, kdy v Lékárna.cz odpovídá na dotazy, které postupně naskakují v systému online poradny. Má k ruce 14 spolupracujících lékárníků a společně zodpoví víc než 7000 dotazů pacientů ročně. A to po telefonu, nebo prostřednictvím mailu. Dotaz může pacient položit kdykoli, odpověď dostane nejpozději do 24 hodin. Pavla Horáková se svým týmem reprezentují moderní tvář odborného poradenství, které může využít každý – odkudkoli, kdykoli. Jejich empatický přístup, snaha o komplexní, srozumitelné odpovědi pacientům a hluboké odborné znalosti jsou rozhodujícími faktory pro spokojenost těch, kdo si pro radu touto cestou přijdou.
Nepoučitelnost Čechů v péči o zdraví
Pavla Horáková, která pracuje pro online poradnu Lékárna.cz již 15 let, zmiňuje jistou nepoučitelnost Čechů v péči o své zdraví: „Nekonečnou story je dlouhodobé používání nosních dekongestiv a riziko návyku. Často si lidé myslí, že když si vyberou spreje a kapky do nosu s různými účinnými látkami, tak je mohou stříkat nebo kapat do nosu libovolně dlouho. Většina léků na rýmu s účinnou látkou ale pochází ze stejné skupiny a výměna za jinou účinnou látku riziko návyku nesnižuje.“ Tímto řetězením různých přípravků tedy často vzniká nebezpečný návyk, sanorinismus.
Dalším problémem je podle ní podcenění potřeby domácí lékárničky. „Pro akutní případy je vhodné mít doma vždy po ruce léky na bolest, horečku či dezinfekci. Velmi často je zákazníci shánějí až na poslední chvíli a v poslední době se jim to nejednou vymstilo. Živě si pamatuji na stres minulý podzim a zimu, kdy bylo mnoho léků ve výpadku.”
Prevence jako velká neznámá
Otázky spojené s preventivní péčí o zdraví naopak Pavle Horákové v poradně chybí, podle ní se Češi o ni moc nezajímají. „Výjimkou je imunita. Tady se pomalu učí a začínají s prevencí během srpna, kdy se mnohé rodiny chystají na nástup dětí do školy a školky,” říká. Stále to však není dostatečné. Prevence je základ ke kvalitnímu životnímu stylu. Mentální nastavení Čechů ale stále směřuje až k hašení vzniklého problému.
Pandemie, důvěra a zpětná vazba
S pandemií Covid 19 přišla podle lékárnice i vyšší míra sounáležitosti. Pandemie nastartovala budování důvěry v online prostředí i pro starší generace, co není vůbec jednoduché. Online lékárník byl najednou nový odborník, který ale do dnešního dne přináší benefit okamžité rady z pohodlí domova či práce. V Lékárna.cz pracuje tým lékárníků, kdy jde budování důvěry ještě poněkud složitější, protože individuální důvěra se buduje snadněji. „Mnohdy volají zákazníci, že doporučený produkt měl efekt. Jedna paní pravidelně volá s prosbou o radu a nikdy nezapomene zmínit, jak je vděčná, že se jí věnuji, prý takových lidí je dnes málo. Volal také pán, který si prý chodí pro rady už jen k nám, protože je šťastný, že zařídíme i objednávku,“ popisuje s radostí Pavla Horáková, která by podle vlastních slov profesi lékárnice neměnila.
Kdo je Mgr Pavla Horáková
Vystudovala farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové s následnou atestací z veřejného lékárenství. Pracuje v kamenné lékárně Prima, dlouhodobě je ale spojena s lékárnou na internetu Lékárna.cz, kde už 15 let píše odborné články a je vedoucí online poradny.