Tradiční happening Bubnování pro Bubny narušující pasivní přihlížení událostem, které se neměly stát, proběhne v pondělí 16. října v 17 hodin na pražském nádraží Bubny. Stane se tak přesně 82 let ode dne, kdy z okupované Prahy odjel první židovský transport a několik dnů od chvíle, kdy palestinské radikální hnutí Hamás zaútočilo 7. října na Izrael. První židovský transport o tisíci lidech odjel z Prahy 16. října 1941, do roku 1945 pak prostorami nádraží Bubny prošlo na cestě do ghett a koncentračních táborů na 50 tisíc lidí. Tým Památníku ticha vzpomene na tyto události již podeváté, akce je přístupná zdarma veřejnosti.
„Při plánování tradiční vzpomínky na místě spojeném s deportacemi pražských Židů nikoho nenapadlo, že aktuální události přinesou kontext, který sám rozhodne o tom, že deváté bubnování se promění v manifestaci solidarity s obětmi probíhajících konfliktů na Blízkém východě i na Kavkaze. Jsme aktuálně svědky útoků a vraždění civilního obyvatelstva na různých místech světa. Genocidy těchto dnů mají motivy rasové, náboženské a národnostní nenávisti. Nelze je pouze přehlížet přes internet,“ říká ředitel Památníku ticha Pavel Štingl. Památník ticha nabízí v rámci Bubnování veřejnosti možnost vyjádření podpory a aktivního postoje. K tomu bude prostor v okolí Památníku ticha otevřen v symbolický den první židovské deportace z Prahy.
Letošní Bubnování se ponese v rytmu jazzu za tónů americké bubenické ikony Adama Nussbauma a swingového orchestru BigBandPlus z Gymnázia a Hudební školy Hlavního města Prahy. Následovat bude společný koncert NYC Tria Libora Šmoldase s Nussbaumem a kontrabasistou Jayem Andersonem pro „všechny, kteří odjeli do neznáma“. Návštěvníci mohou v rámci Bubnování vidět v prostorách interiéru bubenského nádraží novou výstavu Památníku ticha Brány paměti. Ohlédnutí za deseti lety vývoje veřejné komunikace na místě paměti ilustruje cyklus fotografií Karla Cudlína. Součástí expozice je i nově odhalená bronzová miniatura sochy Jaroslava Róny s názvem Čas ticha, která je ve své větší a žulové podobě plánována do těsné blízkosti nové budovy Památníku ticha. Moderátorem letošního Bubnování pro Bubny bude novinář a hudebník Ondřej Konrád.
„Podeváté budeme bubnovat proti pasivnímu přihlížení událostem, které se neměly stát, a když už se staly, tak se jim nemělo jen pasivně přihlížet. Každý rok před nádražím Bubny probudíme příběhy minulosti v duchu jednoho ze základních hesel Památníku ticha ,Není pravda, že to nejhorší se už stalo.‘ Letošní události v Izraeli tento význam poněkud předběhly, proto společným rytmem vyjádříme vzpomínku i protest k násilí, kterého jsme svědky,“ říká ředitel Památníku ticha Pavel Štingl.
Bubnovat se bude i v duchu druhého základního hesla „Slova nestačí“, další z hesel jsou součástí aktuální výstavy Brány paměti. „Bubnování je jedna z forem veřejné komunikace místa paměti připomínající transporty z Bubnů. Navzdory hlasitému efektu však poselství Bubnování stále prohrává svůj boj s tichem. Antisemitismus narůstá, válek přibývá a náš boj za proměnu takto stěžejního místa v paměťovou instituci Památník ticha stále není u konce,“ dodává Pavel Štingl.
Současná výstava Brány paměti na Bubnech přibližuje, jak se paměť probouzela v místech, kde ji už dávno nikdo nepotřeboval a mnozí se k ní ani nechtěli vracet, a jak se rodila veřejná komunikace paměťové instituce. Výstava je výzvou k širší diskusi o tom, co je žánr paměti, a jak připomínat velké příběhy a významná data – důstojně, méně pompézně, ale více s obsahem zaměřeným k událostem minulým a krizím současným. Přední osobnost české reportážní a dokumentární fotografie Karel Cudlín mapuje vývoj Památníku ticha již deset let – zkompletoval portréty přeživších válku na cestách příběhů šoa, připojil své snímky z Lodže, Babího Jaru i z okolí nádraží Bubny. Pro expozici Brány paměti sjednotil výběr snímků ze svého archivu, jenž zahrnuje několik tisíc postupně ukládaných dokumentárních svědectví o událostech a lidech, kteří se potkali na jednom místě ve vrstvách času.
Bubnování pro Bubny a výstava Brány paměti se konají pod záštitou Velvyslanectví Státu Izrael a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu Hlavního města Prahy. Organizátorem je Památník ticha/Památník Šoa Praha, partnery Městská část Praha 7, Centrum současného umění DOX, Správa železnic, Paměť národa, Přírodní škola, Velvyslanectví Státu Izrael v ČR a Gymnázium a Hudební škola hlavního města Prahy.
Bubnování pro Bubny (foto: Karel Cudlín)