Stará vinařská moudrost praví, že víno se rodí na vinicích a dělá ve sklepích. Místo, kde réva roste, terroir, má pro jeho charakteristiku zásadní význam. Nejde tedy o marketingový trik, ale o základní pravidlo pro všechny vinaře. Terroir je termínem označujícím komplexní souhrn přírodních a lidských vlivů na charakter vína z konkrétní oblasti. Celkově lze říci, že terroir zahrnuje různé faktory, které ovlivňují vlastnosti a chuť vína s chráněným označením původu ve Valpolicelle a jeho vliv je patrný na velké rozmanitosti vín pocházejících z této oblasti na severovýchodě Itálie.
Valpolicella se rozkládá na ploše 300 km2 a táhne se deset kilometrů na západ od jezera Lago di Garda přes jedenáct údolí až do nejjižnější části Lessini, benátského alpského podhůří. Rozloha vinic Valpolicella se za posledních 20 let zdvojnásobila na aktuálních 8 586 hektarů. Valpolicella má dvě oficiální podzóny, které můžete najít na etiketách zdejších vín: Classico a Valpantena. Valpolicella Classico je historicky nejstarší část tohoto regionu, nejblíže k jezeru Garda. Po prudkém nárůstu poptávky po vínech z Valpolicella byla v roce 1968 Valpolicella rozšířena o údolí řeky Valpantena a nejvýchodnější zónu Valpolicella Orientale.
Region Valpolicella je až na malé výjimky regionem červených vín. Lehčí červená vína Valpolicella jsou určena ke konzumaci jako mladá, například Amarone della Valpolicella je dnes nejslavnějším vínem této části Itálie a Ripasso di Valpolicella pak vůbec nejrozšířenějším. Odlišnosti ve stylech vín z Valpolicelly jsou tvořeny širokou paletou faktorů. V první řadě jsou to samozřejmě specifika terroiru v jednotlivých zdejších údolích. Navíc si tu vinaři hrají s pestrou kombinací lokálních odrůd. Těm vévodí zejména Corvina, Corvinone a Rondinella, které dávají vínům tělo a strukturu, doplněné o další odrůdy jako Molinara, Croatina nebo Oseleta, ty zase dodávají aroma a zaoblenost. Další autorizované odrůdy v regionu jsou Forsellina, Oseleta, Molinara, Dindarella, ale i celá řada dalších.
Všechna významná zdejší vína jsou vždy sofistikovanou směsí. Každé vinařství používá svou vlastní unikátní recepturu, která odpovídá konkrétnímu terroiru – například 45 % Corvina, 45 % Corvinone, 5 % Rondinella a 5 % Molinara. Amarone a Recioto jsou navíc vína, u kterých hraje roli i délka sušení hroznů před jejich lisováním.
Zeměpisné rozdělení v oblasti Valpolicella je pečlivě vymezeno a stanoveno pro vína produkovaná v této oblasti. Rozsáhlá vinařská oblast Valpolicella s označením DOC a DOCG zahrnuje rozsáhlý pás obce Verona a je rozdělena do tří různých zón podle přísných výrobních pravidel:
- Klasická oblast (Classico) se skládá z pěti geografických zón, které zahrnují oblasti Sant’Ambrogio di Valpolicella a San Pietro in Cariano, stejně jako údolí Fumane, Marano di Valpolicella a Negrar di Valpolicella.
- Oblast Valpantena zahrnuje údolí stejného jména.
- Oblast Valpolicella DOC zahrnuje okresy obce Verona a údolí Illasi, Tramigna a Mezzane.
Rozmanitost chutí místních vín má kořeny také v různorodých půdních typech v benátské vinařské oblasti. Kromě vápence, který je typický pro kopcovité pásy spojující jedenáct údolí a dodává vínům elegantní a někdy i minerální tóny, se v oblasti Valpolicella nachází i další rozmanité půdní formace, včetně bahna, jílu, písku, tufu a sopečného čediče. Tyto pestré půdy, které se mohou střídat i na velmi malých vzdálenostech, jsou pro místní vinaře skvělým darem. Při práci ve sklepě často pracují s hrozny z jednotlivých tratí odděleně, a až poté je šikovně kombinují, aby dosáhli jedinečné chuti, která odráží jejich původ.
Consorzio per la Tutela dei Vini Valpolicella aktivně podporuje ekologickou udržitelnost v oblasti vinařství prostřednictvím Národního systému kvality integrované produkce (SQNPI). Tento systém nejen chrání životní prostředí ve vinicích, ale také podporuje sociální udržitelnost a ochranu krajiny, což je pro uchování jedinečnosti vína z Valpolicelly klíčové.
Významnou novinkou konsorcia je rovněž nedávné ocenění jejího víceprezidenta Andrey Lonardiho prestižním titulem Master of Wine. Andrea Lonardi se tak stal druhým italským Mistrem vína a od této chvíle patří mezi úzký okruh světových odborníků, kteří získali tento prestižní titul od Institute of Masters of Wine v Londýně. Jde o členskou organizaci, která je aktivní už od roku 1955 a jejím hlavním posláním je celosvětová podpora vinařské komunity. Významný úspěch Andrey Lonardiho bude mít veskrze pozitivní dopad na celou oblast Valpolicella. Lonardiho prestižní titul Master of Wine jej řadí mezi nejuznávanější vinařské odborníky na světě a jeho znalost tradičních vinařských metod, včetně techniky sušení hroznů, může pomoci zachovat a rozvíjet tyto tradiční postupy výroby vína, což je nejen důležité pro zachování autentičnosti vína Valpolicelly, ale také pro jejich potenciální uznání jako nehmotného dědictví UNESCO.