Podzim přináší nejen barevné listí a chladnější počasí, ale i specifické výzvy v péči o naše psí mazlíčky. Se snižujícími se teplotami a narůstající vlhkostí je důležité věnovat zvýšenou pozornost péči o tlapky a srst našich čtyřnohých přátel. Veterinářka radí, na co si při péči dát pozor.
Malá a krátkosrstá plemena mohou být na chlad zvláště citlivá, jiným psím parťákům vlhkem a větrem srst krepatí a zamotává se. Jak pečovat o srst i tlapky a předejít prochladnutí, poradí veterinářka MVDr. Dagmar Zähringer, Ph.D. ze Super zoo veterina.
Nastydnout může i psí kamarád
Psi reagují na chlad a vlhko různě. Zejména menší plemena projevují pocit chladu chvěním nebo třesem. Naopak větší a aktivnější jedinci mohou být vůči nižším teplotám více odolní. „Je důležité přizpůsobit preventivní opatření individuálním potřebám vašeho psa. Cílem je uchránit organismus před delším pobytem v chladu a vlhku, které může způsobovat oslabení imunity, respirační onemocnění, ale také bolesti kloubů a páteře,“ uvádí veterinářka Dagmar Zähringer s tím, že potíže pohybového aparátu se zdaleka netýkají jen psích seniorů.
Ochrana před rozmary počasí
Dobře vybrané funkční kousky ocení jak chovatelé, pro které bude podzimní údržba srsti snazší, tak pejsci. Oblečení musí dobře krýt a váš čtyřnohý parťák se v něm nesmí přehřívat. Zateplené zimní bundy proto zařaďte až v zimě. Na podzim jsou nejlepší volbou kabátky ze softshellu a jiných funkčních materiálů. Častým problémem při výběru je velikost. Krátké oblečky nejsou z hlediska ochrany dostatečně funkční a příliš dlouhé mohou psy omezovat v pohybu. Nevhodné do sychravého počasí jsou také svetry a další materiály, které mohou navlhnout. Nepromokavý obleček odolný proti větru, který zakrývá celé tělo včetně kořene ocasu, je ideální volbou. „Doporučuji zvolit střih, který není třeba oblékat přes hlavu a do kterého nemusíte pejskovi pomáhat navlékat tlapky. Nešetrná a násilná manipulace může způsobit psovi i blokádu krční páteře,“ varuje Zähringer. Praktické jsou také oblečky s reflexními prvky, které jsou dostupné i v zateplené variantě.
Bláto po procházkách otírejte
Pejsci se na podzim častěji ušpiní, mnohdy jsou od bahna od uší až po tlapky. Co se použití vody a šampónů týče, nic se ale nemá přehánět. Na tlapky většinou postačí použít hadřík navlhčený vlažnou vodu. K dostání jsou také speciální vlhčené ubrousky na různé tělesné partie. Z krátké a lesklé srsti lze pak nečistoty jednoduše vytřít a vyčesat. „Především rovná a hladká srst nesnese časté odmašťování. I psí srst má svůj ekosystém, který častým mytím můžete narušit a způsobit tak podráždění, zarudnutí, svědivost nebo šupinatění. Pokud se problémy se srstí vyskytnou, vyhledejte veterináře anebo specializovaného odborníka v psím salonu,“ doporučuje veterinářka. Koupání psů v podzimním období by zejména mělo být přizpůsobeno potřebám konkrétního zvířete a typu srsti psa. Dlouhosrsté je po podzimních procházkách nutné častěji omýt vodou a někdy i speciálním šamponem vhodným pro jeho typ srsti. Použití šamponu se obvykle u zdravých psů doporučuje maximálně jednou za čtvrt roku, ale v případě potřeby lze sáhnout po šamponu vhodném pro častější použití.
Ochrana tlapek před posypovou solí a kamením
Na obnovu přirozené bariéry kůže lze používat speciální mast na tlapky. Ta se mezi chovateli osvědčila jako účinná bariéra před posypovou solí, která kvůli obsahu hořčíku pejsky nepříjemně štípe. Existují také ochranné botičky pro psy, které se hodí při výletech po kamenitém terénu, a když podzimní počasí vezme za své, můžete jimi tlapky ochránit před sněhem a ledem.