S blížícími se svátky je tu i čas slavnostních večeří a hostin. V tomto období často „poleví“ i jindy ostražití chovatele a pejskům se snaží trochu přilepšit od jídelního stolu nebo jim sem tam šoupnou nějaké to cukroví či dokonce i zbytky smažených kaprů a bramborového salátů. Musíme však brát v potaz fakt, že naši psí kamarádi nemají stejně stavěný žaludek jako my. A pokud chceme pejskům o svátcích zpestřit stravu, tak je důležité jídlo rozumně vybírat, abychom jim nepřipravili spíše zažívací problémy než zážitek z vysoké gastronomie. Samozřejmě můžete pejskovi trochu přilepšit a granule a konzervy mu nechat na jindy, je ale důležité správně vybrat suroviny a recepty.
V následujícím textu poradíme zdravé recepty pro naše čtyřnohé kamarády.
Sladkosti jsou pro lidi, a ne pro psy
Na začátku je důležité říct, že rozhodně psům ani kočkám nepřilepšujte z vašich zásob cukroví, protože cukr i mouka pro ně nejsou vhodné. Cukr může pejskovi způsobit nejen nadváhu ale i problémy s očima (především u starších plmen). Lepek zase nedělá dobře žaludku. Přímo nebezpečné je pak pro psy kakao a čokoláda, ty mohou být i v malé dávce toxické. Nevhodné jsou i ořechy. „Pokud se již rozhodnete péct, tak také pozor na lepek. Je důležité, aby si lidé uvědomili, že lepek není nic zdravého pro psy ani kočky. Psí organismus ho špatně tráví. Zbytky jídla s obsahem lepku se mohou nalepit na střevní stěnu a ta se stává hůře průchodnou jak pro trávení další potravy, tak pro přechod důležitých živin přes střevní stěnu do krevního řečiště,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.cz.
Volte alternativy klasické mouky
Pokud připravujete pro psa „cukroví“. Tak vždy zásadně „naslano“. Při domácí výrobě pamlsků bychom neměli zapomínat na bezlepkovou mouku jako je třeba pohanková, kukuřičná, rýžová apod. Další ingrediencí může být quinoa, uvařená mrkev, celer, bylinky a zapomínat bychom neměli ani na kousky povařeného linobého masa. A na zjemnění těsta je dobré použít masový vývar. Těsto ani pokrmy nikdy nesolte či nepoužívejte žádné koření.
Dog friendly sváteční recepty:
Sváteční krutí večeře
Pokud chcete pejskovi připravit vánoční večeři a nechcete mu dávat ten den granule, tak zkuste krůtí menu: Ve vodě uvařte libové krutí maso (bez kůže). K masu do hrnce přidejte hrst sladkých brambor. Po uvaření brambory s masem a trochou vývaru rozmačkejte, přidejte hrst ovesných vloček či quiney. Pro chuť můžete ještě zakápnout lososovým olejem a pro lepší zažívání přidejte i psí probiotika.
Recept na psí krutí sušenky s brusinkami
Nevíte, co pejskovi upéct? Zkuste recept na bezlepkové sušenky s krůtím masem a brusinkami: Smíchejte bezlepkovou mouku (nebo pohankovou), trochu vody (či vývaru), pár kapek lososového oleje a nadrobno nakrájené krůtí maso (pro zlepšení chuti), podle množství těsta lze (není nutné) přidat vejce (nejlépe bílek) a ve vývaru namočené brusinky (neslazené). Vše promíchejte do pevného těsta, rozválejte na cca 0,51cm vysoké těsto a formičkou vyřezávejte pamlsky. Nakonec pečte v troubě cca 18 minut na 160 stupňů.
Platí však, že méně je někdy více, a tak bychom měli myslet na to, že naši psi nejsou „popelnice“ a neměli bychom při výrobě pamlsků nic „přehánět. A to by mělo platit i při množství pamlsků, které chceme pejskům dopřát. Pamlsky dávejte pejskovi hlavně za odměnu,“ dodává Jiří Švihálek z Yoggies.cz.
Mleté krůtí maso s hnědou rýží a cuketou
Na tento recept budete potřebovat mleté krůtí maso. To uvařte společně se strouhanou mrkví ve vodě, vše pak smíchejte s hrnkem vařené hnědé rýže, baby špenátem a syrovou cuketou. Nakonec dochuťte lžící lososového nebo lněného oleje pro psy. A místo koření použijte speciální Byliny pro psa, které dodají jídlu potřebné vitamíny.