Boží hod vánoční je den, kdy začínají Vánoce. Připadá na 25. prosince a slavíme ho jako první den vánočního období. Historicky má kořeny v pohanských tradicích, ale později se stal významným dnem pro křesťany. Přináším vám pohled na to, jak se tento svátek slavil dříve a jaké zvyky s ním byly spojeny.
Boží hod vánoční dříve a dnes
Dřívější tradice: Klid, odpočinek a rodina .
Boží hod vánoční neboli Slavnost Narození Páně byl v minulosti hlavním dnem Vánoc. Lidé chodili do kostela na bohoslužby, odpočívali a rozjímali o příchodu Mesiáše. Celý den byl ve znamení klidu a odpočinku. Bylo běžné, že lidé trávili tento den v pyžamu, což byl hezký zvyk.
Návštěvy byly zakázány. Na Boží hod se nechodilo k nikomu na návštěvu. Den se trávil doma v rodinném kruhu. Pokud někoho potkali venku, vzájemně si popřáli a pozdravili se, ale na návštěvu nikdo nešel. Přejít práh by znamenalo smůlu.
Pracovat se nesmělo. Lidé si dávali pozor, aby nepracovali. Dokonce nesměli ani viset prádlo na šňůře, aby nepřineslo neštěstí. Někteří brali toto pravidlo tak vážně, že nesměli ani rozdělat oheň, pokud jim vyhasl.
Tradiční jídlo a pranostiky .
Pečený opeřenec: Tradičním jídlem na Boží hod byl pečený opeřenec, často husa. K němu patřil knedlík se zelím.
Pranostiky: Na tento den se vážou různé pranostiky. Například, když na Boží hod prší, sucho úrodu naruší. Padá-li na Boží narození sníh, hodně obilí bude na polích.
Dnešní oslavy
Dnes se Boží hod vánoční slaví jinak. Chodíme na návštěvy, zveme se na obědy a děti dostávají dárky. Oslavy jsou více společenské a rodinné.
Přesto stále zachováváme tradici pečeného opeřence a knedlíku se zelím.
Boží hod vánoční je časem radosti, naděje a pohody.