Co je to ohnisko biodiverzity? Proč se tak označuje Kalifornie? Čím je tato oblast unikátní a zároveň ohrožená? Pro odpovědi Vás zveme na přednášku z cyklu Zajímavosti ze světa zoologie, která se uskuteční následující středu, tj. 7. února od 16 hodin v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava.
Jako ohniska biodiverzity nebo také hotspoty biodiverzity jsou označovány nejohroženější oblasti s vysokou biologickou rozmanitostí (biodiverzitou). Takových hotspotů je podle neziskové organizace Conservation International na Zemi 36. Hotspoty zabírají jen 2,5 % povrchu Země, ale žije zde endemicky polovina všech druhů vyšších rostlin a téměř 43 % druhů ptáků, savců, plazů a obojživelníků. V těchto hotspotech může mít ochrana druhů obrovský pozitivní dopad na zajištění celosvětové biologické rozmanitosti do budoucnosti. Kalifornie je nejen jedním z padesáti států USA, ale velká část jejího území – Kalifornská floristická provincie – je také jedním ze světových ohnisek biodiverzity.
Ačkoliv je dnes na území Kalifornie zničeno více než 70 % zdejší původní přírody, stále je domovem více než 3000 druhů cévnatých rostlin, z nichž 60 % je endemických. Roste zde ohrožený sekvojovec obrovský, který je nejmohutnějším organismem na Zemi, či příbuzná sekvoje vždyzelená. Z živočichů zde najdeme ikonického kriticky ohroženého kondora kalifornského. Na jedné pláži tu lze potkat tuleně, lachtana či rypouše. Kalifornie je také domovem 40 mil. obyvatel, nachází se zde řada velkých měst jako je Los Angeles či San Diego. To je Kalifornie – krásná i ohrožená. O krásách i kontrastech Kalifornie bude přednášet Jiří Novák, který oblast navštívil v rámci mezinárodní konference Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) loni na podzim.
Název přednášky: Kalifornie – ohnisko biodiverzity
Přednášející: Jiří Novák, Zoologická zahrada a botanický park Ostrava
Termín: středa 7. února 2024 od 16:00 hod.
Místo konání: přednáškový sál u vstupu do zoo
Vstup na přednášku, jejíž realizaci podpořil Moravskoslezský kraj, je zdarma.