Tajné komnaty sto dvanácti lokací zpřístupní letos svým návštěvníkům festival Open House Brno 2024. Hlavními tématy sedmého ročníku svátku architektury a urbanismu jsou inkluze a přístupnost. Organizátoři se přitom nezaměřují „jen“ na bezbariérovost nebo reliéfní dlažbu, diskutují o vstřícnosti města všem skupinám obyvatel – dětem, rodičům, seniorům, lidem s hendikepy či jinak znevýhodněným skupinám. Výstava ode dneška otevřená ve Fakultní nemocnici u sv. Anny ukazuje 26 příkladů dobré praxe z moravské metropole.
„Naším cílem je dlouhodobě ukazovat architekturu a urbanismus v jejich rovinách, které veřejnost na první pohled nevnímá. Letošní ročník jsme podobně jako kolegové z projektu Open House Europe zaměřili na otázku, nakolik jsou naše města přístupná a prostupná různým skupinám obyvatel. Kromě toho plánujeme řadu novinek jako podcasty z vybraných lokací, tematické akce před hlavním termínem festivalu nebo širší spolupráci s brněnskou gastroscénou,“ přibližuje dění kreativní ředitelka festivalu Open House Brno 2024 Lucie Pešl Šilerová ze Spolku Kultura & Management.
Výstavu zájemci najdou v areálu dlouhodobého partnera festivalu FN u sv. Anny v atriu Pavilonu O1, kam se nejsnáze dostanou vchodem z ulice Pekařská. Výstava bude přístupná do 19. května 2024.
Kurátorkou letošního ročníku festivalu i samotné výstavy je stejně jako loni historička umění Šárka Bahounková. „Kurátorský záměr letošního ročníku představíme návštěvníkům na zhruba třech desítkách míst. Nechybějí veřejná prostranství, zdravotnická, vzdělávací či sociální zařízení, lidé budou moci nahlédnout i do míst věnovaných kultuře a sportu nebo hlouběji poznat architekturu některých sídlišť. Už teď můžu zmínit třeba novinku letošního festivalu, kterou je Sokol Brno-Husovice, Centrum Kociánka a opětovně zavítáme na Polikliniku na Lesné,” vyjmenovává Bahounková.
Kromě tuzemských návštěvníků míří do Brna také dobrovolníci Open House festivalů z celé Evropy. „Chceme festival Open House Brno neustále vylepšovat a pomáhat v rozvoji dalším městům v naší síti. Proto jsme už loni rozjeli evropský projekt, v němž se vzájemně setkáváme, navštěvujeme a diskutujeme, v čem a jak konkrétně se můžeme inspirovat. Už teď máme přihlášené dobrovolníky z Vídně, naši dobrovolníci vyrážejí například do Basileje. Jedním z prvních přínosů pro návštěvníky Brna jsou třeba právě podcasty,” doplňuje Pešl Šilerová a připomíná, že celý neziskový festival se může konat právě a jedině díky dobrovolníkům.
Na webu www.openhousebrno.cz a na sociálních sítích instagram.com/openhousebrno a fb.com/openhousebrno a organizátoři postupně rozkrývají letošní program i zapojené lokace. Festival spadá i pod Open House Worldwide, což je síť více než padesáti metropolí celého světa, pořádajících festivaly architektury pro veřejnost. Pořádané akce každoročně oslovují více než dva miliony lidí po celém světě. Brno je součástí této sítě od roku 2018.