Začátek letošního roku přinesl zlínské zoo velký důvod k oslavám. Poprvé v historii a také poprvé v rámci zoologických zahrad České republiky a Slovenska se podařilo odchovat mládě afrického supa chocholatého. Jedná se skutečně o výjimečný úspěch, za uplynulý rok světové zoologické instituce odchovaly pouze 5 mláďat.
Supi chocholatí se v kolekci Zoo Zlín poprvé objevili v roce 2014. Velký důraz zlínští chovatelé kladli především na sestavení chovných párů, aby šance na potomstvo byla co největší. „Supi patří mezi nejnáročnější ptáky na vytvoření optimálních podmínek pro chov. Velmi často to pro chovatele znamená roky a roky úsilí a „běh na dlouhou trat“. V našem případě jsme na první oplozené vejce čekali 8 let,“ přiblížil chov ředitel zoo Roman Horský. Úspěch v podobě odchovaného mláděte se však dostavil až v roce 2024. „Když v prosinci 2023 samice supa chocholatého snesla vejce, doufali jsme, že bude oplozené. K naší velké radosti se vše skutečně potvrdilo, vejce jsme tak odebrali a umístili do líhně, nechtěli jsme riskovat jeho případné poškození. Na podzim roku 2023 se nám navíc podařilo získat zdroje pro zakoupení líhní ze Španělska, které patří k naprosté špičce na současném trhu. Vše se tak krásně potkalo,“ doplnil ředitel Roman Horský.
Mládě supa chocholatého se vylíhlo na konci ledna 2024, chovatelé jej po několika dnech v inkubátoru vrátili zpět pod rodičovský pár. Přesto však ještě nebylo zdaleka vyhráno. „I když rodiče projevovali o mládě zájem, zpočátku je řádně nekrmili. Rozhodli jsme se proto přistoupit k dokrmování a dvakrát denně jsme mláděti podávali drobné kousky masa a vnitřností. Po pěti dnech jsme veškerou péči přenechali supímu páru. Jejich péči jsme sledovali přes kamerový systém, prováděli jsme také kontrolní vážení,“ přiblížil odchov mláděte zoolog Václav Štraub. Malý sup při vylíhnutí vážil 100 g, nyní jeho hmotnost přesáhla dva kilogramy. „Mládě supa chocholatého je pro nás obrovské ocenění letitého úsilí chovatelů a zoologů. Potvrzuje, že zlínská zoo patří mezi nejúspěšnější chovatele supů na světě. Navíc jsme jednou z mála zahrad, která odchovává mláďata přirozeným způsobem pod rodiči. Pro případný návrat do volné přírody je to nesmírně důležitý předpoklad. Jsem na mé kolegy opravdu pyšný,“ vyzdvihnul ředitel Roman Horský.
V současné době supi patří mezi nejohroženější ptačí druhy na světě. Katastrofický úbytek supů v Asii se zakázáním veterinárního přípravku diclofenac podařilo zastavit, místní populace se tak pozvolna zotavuje. Problém se však nyní přesunul do Afriky, ohroženo je 7 z 11 druhů supů. K těm nejohroženějším patří supi afričtí v jižní Africe. „Během posledních tří desetiletí došlo ke snížení jejich populace o 80 %. Rozhodli jsme se proto podpořit realizaci projektu ochranářské společnosti VULPRO zaměřeného na monitoring jejich výskytu a pohybu. Projekt pak následně umožní nasazení robustní, a především účinné ochrany tohoto druhu supů,“ přiblížil ochranářské aktivity Zoo Zlín ředitel Roman Horský.