V životě nastanou chvíle, kdy vystoupíte ze zaběhnutých kolejí a vydáte se novým směrem. Nejčastěji nastanou tyto situace v souvislosti s příchodem nového člena rodiny, po rozchodu s partnerem/kou nebo během stěhování. Rychlé změny mohou být pro domácí mazlíčky náročné. Se správným přístupem a s láskyplným chováním vše půjde mnohem snadněji.
Najděte společnou cestu
Pokud je pes dobře vychovaný a socializovaný, má jasně nastavená pravidla a ví, kde je jeho místo, neměl by mít s příchodem nového člena rodiny pravděpodobně jakýkoli problém. Většinu potíží si ale předem způsobují sami majitelé. „Každý pes má mít své místo, to znamená nejen pelíšek, ale také pozici v rodině. Jeho postavení v hierarchii rodiny není na úrovni člověka, musí to vědět a respektovat. Neměl by spát s majitelem v posteli, neměl by sedět na gauči a vrčet na návštěvu, měl by si nechat prohlédnout zuby, ostříhat drápy, měl by umět odejít na místo a počkat tam, dokud ho majitel znovu nezavolá. Netvrdím, že všichni psi jsou milovníci dětí, staří nebo nemocní psi je nemusí mít rádi, cestou k úspěchu však zůstává jedině předchozí výcvik a poslušnost,“ říká Kateřina Franková, veterinářka značky Fitmin.
Stejně jako zvíře také dítě by mělo respektovat prostor psa a jeho útočiště nerušit. Především pokud bydlíte v bytě, zvažte ještě před příchodem miminka, kde si pes uchová dostatek klidu od hluku a ruchu. Tam mu pelíšek postupně přemístěte, nebo mu tam vytvořte nové místo k odpočinku. Křik a neustálé pobíhání dětí mohou někteří psi velmi těžko snášet. Nikdy také nenechávejte dítě, aby psa rušilo, pokud pes žere nebo si hraje s pamlskem. „Obecně by se děti měly učit od začátku, jak se chovat – netlouci zvíře, netahat za ocas, nerušit ho u krmení. A naopak nikdy nenechávejte psa hrát si s hračkami dítěte, lézt do ohrádky, na hrací deku nebo do postýlky. Obě strany to většinou pochopí velmi rychle,“ doplňuje Franková.
Některé prospěšné věci můžete dělat už v těhotenství, pes vnímá pohyby plodu v bříšku. Ať si na něj položí hlavu a cítí život, který ve vás roste. Také mu můžete dát kus oblečení miminka k očichání, než ho přivedete domů. A přestože to časově není vždy jednoduché, myslete také na to, že pes byl zvyklý na vaši pozornost a měl by ji zažívat i nadále. Zamyslete se nad činnostmi, které během dne s dítětem děláte, a zkuste do nich psa začlenit. Nabízejí se společné procházky, mazlení a sdílení péče o vašeho mazlíčka s dítětem. Na trhu se prodávají také nejrůznější hračky a hlavolamy, ty pejska zabaví, a děti mohou sledovat, jak si s nimi pes hraje, a pokud to pes akceptuje, mohou se do hry také zapojit.
Nový domov je také novým začátkem
Jestliže se stěhujete a čas vám to dovolí, zvykejte na tuto situaci psa postupně a co nejpřirozeněji. Důležité je zachovat i při stěhování určitou rutinu, pokud jde o krmení, procházky a hraní, což zvířeti poskytuje pocit jistoty a bezpečí. Pokud to jde, zkuste psa přivykat na neznámé prostředí postupně. Navštěvujte s ním nový domov předem, abyste mu umožnili seznámit se s novými vůněmi a okolím. Samozřejmostí je převézt též jeho oblíbené věci, například hračky nebo pelíšek, aby se co nejrychleji cítil jako doma. „Nejdůležitější je věnovat psovi dostatek času a hrát si s ním v novém prostředí. A dále najít místo, které mu bude vyhovovat a bude na něm rád ležet. Ne všechna místa, která by se hodila jako místo pro pelíšek nám, vyhovují také našim mazlíčkům. Pokud máme na výběr, necháme takové místo vybrat psa,“ radí veterinářka.
Tip na odreagování
Zaměstnejte psovi hlavu hračkou, která ho bude bavit, a odměna ho nemine! Plnicí míček nebo kroužek, které má ve své nabídce Fitmin, jsou dlouhodobě nejoblíbenějšími pomůckami, které chovatelé pro své mazlíčky kupují. Hračky jsou z gumy. Do míčku můžete schovat drobnější pochoutky, jako jsou třeba srdíčka Fitmin Play and Train, jerky nebo mrazem sušená masa. Vše na e-shopu www.fitmin.cz.