Víte, v čem je izraelská armáda jiná, v čem lepší a v čem úplně stejná jako každá jiná? Sloužil jsem v Gaze (CPress, 399 Kč) od Davida Shorfa přináší autentické vyprávění o službě v izraelské armádě – s humorným nadhledem, bez příkras či odsudků. Jde o unikátní vhled do běžného armádního života, proložený veselými, úsměvnými a místy až neuvěřitelnými či mrazivými historkami a příběhy.
„O izraelské armádě slyšeli asi všichni. Má pověst jedné z nejlepších. Na rozdíl od té patrně úplně nejlepší – americké je ale navíc prakticky neustále ve válce a tak všechny moderní zbraně a strategie může zkoušet v každodenním boji,“ vysvětluje David Shorf.
Čtenář se v knížce dozví, jak izraelská armáda opravdu funguje, a nakolik je realita vzdálená od romantických představ o dokonalém stroji. Kniha je zajímavá díky nevšednímu pohledu, autor totiž popisuje izraelskou armádu pomocí vlastních zážitků. Příběhy v izraelsko-palestinských kulisách jsou napsány s mírným cynismem a všudy přítomnou ironií, takže připomínají atmosféru Černých baronů nebo Dobrého vojáka Švejka. Na rozdíl od zmíněných českých klasik ale autor izraelské vojsko respektuje, neposmívá se mu.
Službou v izraelské armádě provádí čtenáře prostřednictvím zábavných, i když místy drsných příběhů, a úsměvně popisuje izraelskou mentalitu. Čtenář má příležitost uvědomit si, jak musí tenhle „stroj na ochranu židovského státu“ fungovat, aby Izrael nepřestal existovat. Na druhé straně se ale dozví, nakolik je mediální obraz dokonalé armády občas přehnaný. Dozví se také, proč se Palestinci nebojí izraelských vojáků, ale proč mají strach z ozbrojených židovských osadníků, přečte si, jak vypadá útok na teroristy, co je to střelba při únosu, proč mají Izraelci v zásobnících o náboj míň než Američani. A proč se jeden arabský osel jmenuje po izraelském veliteli.
Autor také popisuje, jak funguje izraelská společnost, proč existuje rasismus i mezi Židy, proč ultraortodoxní Židé nechodí do armády, jak je důležité, jestli je Izraelec původem z Maroka, Ruska, Argentiny nebo z dalších desítek zemí, jak se kultury jednotlivých subetnik míchají, proč Palestinci rádi pracují v Izraeli, či kde se rodí palestinský terorismus.
K napsání knihy Davida Shorfa inspirovala jeho vlastní zkušenost, když sloužil v izraelské armádě v jednotce bojového inženýrství. „Když došlo k událostem ze 7. října 2023, kdy Hamas zaútočil na Izrael, rozhodl jsem se, že napíšu knihu, která pomůže českým a slovenským čtenářům nasát z běžného izraelského života víc, než jsou mohou vidět v televizi nebo na internetu. Nic není černobílé a pro izraelsko-palestinský konflikt to platí dvojnásob. Myslím, že historie se dá lépe pochopit z příběhů. Schindlerův seznam vydá za miliony zbytečných a nudných přednášek.“
O autorovi:
David Shorf působí jako vztahový kouč a vlastní reklamní agenturu. V minulosti sloužil v izraelské armádě, působil na pozici zástupce šéfredaktora Lidových novin a hrál v Raketě Bořka Slezáčka. Sám o sobě říká, že nejsilnějším zážitkem, který zatím nic nepřebilo, byla doba strávená v IDF (Israeli Defence Forces). Právě tam si totiž vyzkoušel, jak to má sám se sebou. „Nikdy nemůžete předem vědět, jak se zachováte v extrémních situacích. Říkáte si třeba, že když by se někdo topil pod ledem, že byste byl srab a bál se mu pomoct. Pak ta situace přijde a vy tam skočíte. Anebo neskočíte. Nikdy nevíte předem, kdo jste,“ říká Shorf.