Jaké brýle spolehlivě ochrání před ostrým sluníčkem u moře? Můžete v brýlích do vody? A co v čočkách? Které přibalit na dovolenou? Žádná z těchto otázek už vás při balení kufru nezaskočí. Praktické tipy, jak si letní dovolenou užít v ostrých obrysech, bezpečně a bez podrážděných očí nebo dokonce zánětu spojivek, přináší optometrista a vedoucí optik Lentiamo Jakub Odcházel.
Povinná výbava: sluneční brýle
Kvalitní sluneční brýle s UV filtrem jsou naprostý základ. Vaše oči i citlivé oční okolí ochrání před nebezpečným slunečním zářením, ale i před mechanickými částečkami jako je pyl nebo písek. Co by správné brýle na dovolenou měly mít?
- Vybírejte pouze modely s ochranou 400 nm, které zaručují téměř 100% ochranu před ultrafialovým zářením.
- Pokud chcete mít naprostou jistotu, kupujte certifikované brýle. Standard EEC nebo norma EN 1836 zaručí vysokou ochranu před UVA i UVB zářením.
- Podívejte se na vnitřní stranu „nožiček” brýlí na kategorii filtru. Jde o číslo od 0 do 5, které značí, kolik světla brýlová čočka propustí. Na dovolenou k moři nebo do hor, kde je sluneční záření intenzivnější, si vezměte filtr kategorie 3 nebo 4. Pozor, „čtyřky” mají čočky zbarvené velmi tmavě, a nehodí se pro řízení auta. Budete-li na dovolené řídit, mějte raději další brýle s nižší tmavostí čoček nebo s gradálními skly.
- Na dovolené u vody se mohou hodit brýle s polarizačním filtrem, které eliminují odrazy od horizontálních ploch a oči se s nimi méně namáhají.
Tip: Polarizační brýle Ray-Ban Erika s filtrem kategorie 3 mají gradální čočky, jejichž zbarvení se směrem dolů plynule mění z tmavého na světlejší. To ocení například řidiči, jimž dovoluje jasnější vidění ve spodní části zorného pole a současně snižuje oslnění shora. Na lentiamo.cz stojí 2969 Kč.
A jak je to s brýlemi a koupáním v moři? „Obecně by se brýle do moře brát neměly, ale zrovna v moři (na moři) je potřeba si zrak chránit co nejvíce kvůli odrazu paprsků od vodní hladiny, přímému slunci, písku, větru, atd. Domnívám se, že kvalitní brýle by měly vydržet „běžný“ kontakt s mořskou vodou. Brýle, které mají minerální čočky, moře zvládnou bez problému. U brýlí s plastovými čočkami bych byl rozhodně opatrnější, a to hlavně u
plastových čoček s polarizací – zde hrozí snadné poškrábání od zaschlé soli a také to, že se sůl dostane pod polarizační filtr a brýlovou čočku,” vysvětluje Jakub Odcházel.
Tip: Sluneční brýle Ray-Ban Folding Wayfarer s čočkami z minerálního skla stojí na lentiamo.cz 2639 Kč.
Jednodenní čočky – ideální volba na dovolenou
Nosíte-li kontaktní čočky, na dovolenou se z mnoha důvodů vyplatí vzít jejich jednodenní variantu. Je to výrazně praktičtější z hlediska hygieny – večer čočky jednoduše vyhodíte a ráno vyndáte nové, nemusíte tak vozit pouzdro ani roztok. Zejména v destinacích či ubytování, kde je obtížnější udržet hygienický standard, si za tuto volbu poděkujete.
Hodit se budou i při plavání. „Jedete-li k rybníku nebo k jezeru, kde se snadno množí mikroorganismy, rozhodně doporučuji koupat se v jednodenních čočkách, abyste si nezadělali na potenciální nepříjemnost. Čočky totiž mají tendenci nasávat a držet v sobě vlhkost a v takovém prostředí se rády množí bakterie. Plavání v chlorované vodě v bazénu a v moři je, co se týče bakterií, v podstatě bez problému. Po koupání v moři ale nechte čočku v oku oschnout, než ji vyndáte,” radí optometrista Lentiamo. Pokud je vám nepříjemné plavat s čočkou v oku, pořiďte si plavecké brýle.
Při pobytu na sluníčku je potřeba si uvědomit, že s nasazenými čočkami jsou oči citlivější. O to více je potřeba oči chránit i slunečními brýlemi, které vás mohou ušetřit komplikací jako je zánět spojivek nebo popálení rohovky.
Hygiena je základ zdraví
„Jestli se přece jen rozhodnete vzít na cesty vícedenní kontaktní čočky, pamatujte, že ve vyšších teplotách se bakterie a nejrůznější choroboplodné zárodky šíří rychleji. Proto je vhodné častější oplachování čoček roztokem a zvýšená hygiena pouzdra i rukou při manipulaci s čočkami by měla být prioritou. Nechcete si přece zkazit dovolenou oční infekcí. Na místech, kde nemůžete zajistit stejný hygienický standard jako doma, používejte před manipulací s čočkami antibakteriální gel na ruce, který zničí bakterie a nečistoty i bez použití vody,” doporučuje Jakub Odcházel.
Pokud cestujete letadlem, myslete také na pravidla leteckých společností a bezpečnostní požadavky týkající se tekutin. Do odbaveného zavazadla si můžete zabalit roztoku, kolik chcete, do příručního se musíte vejít do objemu maximálně 100 ml. Naštěstí s tím výrobci počítají, a tak má každá značka roztoků i své „cestovní“ balení.
Tip: Roztok Solunate Multi-Purpose 2 x 50 ml s pouzdry travel pack se hodí na cestování včetně cest letadlem. Je vhodný pro citlivé a suché oči. Na Lentiamo.cz stojí 146 Kč.
Oční kapky jako rychlá záchrana
Častým společníkem na dovolených bývá pocit suchých očí kvůli klimatizaci v letadle nebo na hotelu. Myslete na to a cestujte s dostatečnou zásobou tekutin a očních kapek. Kapky pomůžou i při dalších nepříjemnostech, třeba když potřebujete z okna vypláchnout zrnko písku, máte oči podrážděné z chloru v bazénech nebo oči jednoduše chcete během dne osvěžit.
Tip: Oční kapky Solunate Eye Drops 15 ml s kyselinou hyaluronovou můžete používat bez vedlejších účinků denně, jsou vhodné i pro děti a dobře se snesou s kontaktními čočkami. Na lentiamo.cz stojí 160 Kč.
Oči máme jen jedny, a proto bychom si od péče o ně neměli brát volno ani na dovolené. S kvalitními slunečními brýlemi, zvlhčujícími kapičkami, případně jednodenními kontaktními čočkami byste ale měli cestování zvládnout ve zdraví.