S letní sezónou přichází v jihlavském muzeu tradičně prodloužení otevírací doby. Dveře zůstanou otevřené po celý týden včetně pondělí. Letos bude navíc návštěvní čas ještě o hodinu rozšířen. Muzeum bude přístupné v čase 9 až 12 a 12:30 až 18 hodin. Mimo stálých expozic je například v nejvyšším patře k vidění výstava Keltové a Germáni na periferii. V Kavárně Muzeum budou po celé prázdniny ke zhlédnutí fotografie zachycující běžné situace, ale i neopakovatelné momenty ze života zvířat jihlavské zoo.
Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč
Kromě stálé expozice Křehká krása rašelinišť, ze které se návštěvníkům doslova rozhoupe půda pod nohama, připravili na telčském Starém Městě na léto například výstavu fotografií Sáry Saudkové. Děti se mohou těšit na akce nazvané Letní pozvání. V červenci v rámci ní zavítají do lesa, který poznají všemi smysly. V srpnu pak prozkoumají oblohu a slunce pomocí astronomické techniky.
Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť
V Třešti zahájí prázdniny tradiční akcí Dřevořezání, při které bude 5. a 6. července 2024 otevřená stálá expozice betlémů v domě J. A. Schumpetera. Mimo betlémářství je část muzea věnována výstavě Zaniklý třešťský průmysl, která příchozí přenese do zlatých časů místní výroby. Krátkodobá vzpomínková expozice je věnována třešťskému rodákovi Josefu Liškovi.
Muzeum Vysočiny Jihlava, hrad Roštejn
První prázdninový víkend včetně pátku bude na hradě patřit divadelním prohlídkám Se zlatou růží v erbu. Po celé léto budou v areálu k vidění fotografie a fotografiky Milana Skořepy a také obrazy malířky Magdaleny Křenkové, které zdobí výklenky na nádvoří hradu. Kromě umění rozezní Roštejn také hudba včetně tradičního srpnového jazzového odpoledne. Interiér památky si lze prohlédnout na dvou návštěvnických okruzích. Trasa B vedoucí po hradních ochozech návštěvníkům přibližuje tradici myslivosti a okolní přírodu pomocí interaktivních prvků, které zaujmou především rodiny s dětmi.
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod
Byt Karla Havlíčka Borovského, Klášterní kostel svaté Rodiny nebo Štáflova bašta. To vše je součástí havlíčkobrodského muzea. Navštívit lze také aktuální výstavu Co přinesl obchvat?, prezentující archeologické nálezy z výstavby jihovýchodního obchvatu města včetně zcela unikátního nálezu středověkého rudního mlýna. S prázdninami se v muzeu rozloučí u sklářské pece. O posledním srpnovém víkendu se ve Vlkovsku uskuteční akce Pec 2024. Příchozí se mohou těšit na tavbu skla v replice sklářské pece, hrnčířskou a chlebovou pec včetně řemesel, od dřeva až po máslo.
V Pelhřimově jsou na léto připravení, a to jak v pobočce přímo ve městě, tak i v Kámeni a tamní kapli Panny Marie Bolestné. Nedaleký hrad aktuálně prochází rekonstrukcí a není přístupný. Děti se o prázdninách v muzeu mohou těšit na interaktivní program spojený s výstavou motorek nebo odpoledne strávené v Děkanské zahradě. Pro dospělé jsou připraveny večerní prohlídky města. V kapli v Kámeni se uskuteční dětské prohlídky a také večerní hrané prohlídky. Nutná je rezervace předem. V Pelhřimově je pak možné zhlédnout expozici motorek nebo výstavu Přijela k nám pouť.
V areálu valdštejnského zámku v Třebíči je k vidění množství výstav, přes léto například open per4mance, tradiční součást festivalu Zámostí nebo Otisky Staré Říše – Zdeněk Řezníček a jeho přátelé. S tou se bude pojit i jedna z prázdninových dětských akcí. Na programu jsou také koncerty, politický podcast nebo divadelní představení.
Muzeum Vysočiny Třebíč, pobočka Moravské Budějovice
Místní muzeum pro návštěvníky připravilo expozici zaměřenou na Řemesla a živnosti jihozápadní Moravy a také Příběh města a zámku. Z aktuálních výstav lze navštívit akci Příroda léčí. Lidé se tam mohou seznámit s léčivými bylinami a jejich všestranným využitím v minulosti i současnosti. Dozví se, jaké rostliny lze využít při léčbě nemoci, jak zmírnit příznaky nebo vzniku nemoci preventivně předcházet.
Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě
V Havlíčkově Brodě připravila tamní galerie v ulici Svatovojtěšská letní expozici. Panelová výstava představuje jubilejní umělce, kteří se pojí s městem a jeho nejbližším okolím. Prezentovaná díla pocházejí z galerijní a muzejní sbírky. Z umělců jsou zastoupeni například Otakar Štáfl, Josef Sasky nebo Daniel Reynek, starší syn básníka a grafika Bohuslava Reynka.
Zdroj: Vysočina