Podle historiků není zatím jasné, respektive nic zatím nenasvědčuje tomu, že by v základech nebo jiných místech hradu Kámen byla v minulosti uložena historická kapsle s jakýmkoli odkazem bývalých vlastníků. Nerezová kapsle uložená letos v srpnu tak bude pravděpodobně první, která uchová symbolické současné dědictví pro budoucí časy. „Zatímco v případě některých časových kapslí je už při jejich ukládání jasné, kdy budou znovu otevřeny nebo dokonce, kdo je má otevřít, v případě naší kapsle nic takového nestanovujeme. Tak trochu doufám, že kapsle vydrží na svém místě neotevřena minimálně sto let. A pokud jde o obsah – věřím, že bude důstojným vzkazem naší generace těm budoucím,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
Mezi celkem devíti vzkazy uloženými do kapsle byl například původní papírový lékařský recept. „Vkládám jej jako připomínku období před covidem a také zavedení e-receptů, které odstartoval právě Kraj Vysočina,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný. Hejtman Vítězslav Schrek přidal taktéž památku spojenou s nelehkým obdobím pandemie – svůj očkovací certifikát. Tričko s mapou kraje zobrazující důležité tepny Vysočiny včetně hlavních měst věnoval náměstek hejtmana pro oblast dopravy Miroslav Houška. „Do časové kapsle přispěji pamětní mincí Kraje Vysočina ke dvacátému výročí jeho vzniku, stejně dlouho je kraj vlastníkem památky, které přeji, aby přečkala nejen sto let, ale další století,“ vyzdvihl náměstek pro oblast kultury Roman Fabeš.
Pamětní minci obce Těchobuz, jejíž panství ke Kámeni historicky patřilo a obce dodnes spolupracují, do schránky vložil radní pro oblast zemědělství a životního prostředí Pavel Hájek. V kapsli budoucí generace najdou také symbolickou dvoueurovou minci s vyobrazením Danteho Alighieri od Martina Hyského, předsedy výboru pro strategické projekty, historické i současné fotografie hradu i původních expozic od kastelánky Zlaty Vobinuškové, vzkaz od zhotovitelské firmy Starkon od jejího majitele Jiřího Kováře a také metr pocházející z athénské Akropole od architekta Petra Všetečky odkazující na fakt, že Kámen je jednoznačně jednou z vysočinských akropolí.
Hrad Kámen, který je v majetku Kraje Vysočina v současné době prochází tříletou generální rekonstrukcí vč. budování nových expozic. Kraj Vysočina za práce zaplatí 110 miliónů korun, částečně práce uhradí evropské dotace. Už nyní v sousedství hradního objektu roste nové moderní návštěvnické centrum. To dosud u hradu chybělo. Tuto stavbu za cca 26 miliónů korun financuje ze 100% ze svého rozpočtu právě Kraj Vysočina. Centrum má být do budoucna multifunkčním prostorem pro pořádání veřejných akcí, ale i pro odpočinek a zábavu hostů hradu.
Zdroj: Vysočina