Letošní ročník Cartier Women’s Initiative zná jména 8 laureátek. Program každoročně podporuje podnikatelky z celého světa a napříč všemi obory, které využívají svého podnikání k tomu, aby pozitivním způsobem ovlivnily současnou společenskou situaci. Slavnostní vyhlášení proběhlo virtuálně a zakončilo třídenní online program plný přednášek, panelových diskuzí a inspirativních setkání na téma Ripple Effect. Tento rok program Cartier Women’s Initiative prozkoumává způsob, jak vytvořit udržitelný dominový efekt, podnícený silnými ženami, hledající cestu pro lepší svět a budoucí generace.
Virtuální setkání pod záštitou Cyrilla Vignerona, prezidenta a CEO Cartier, spojilo různorodou skupinu myslitelů, významných osobností a předních lídrů z celého světa, jako jsou podnikatelka a spisovatelka Jacqueline Novogratz; oceněná novinářka, spisovatelka a zakladatelka Shriver Media a The Women’s Alzheimer Movement Maria Shriver; esejista a filozof Nassim Nicholas Taleb nebo herečka, producentka a aktivistka Yara Shahidi. Společně diskutovali o výzvách dnešní doby, o tvorbě nových spojenectví a o podpoře žen ovlivňujících podnikání.
Z celkově přijatých 876 přihlášek ze 142 zemí světa bylo vybráno 24 finalistek. Z těch bylo nezávislou mezinárodní komisí vybráno 8 laureátek. Vůbec poprvé byly v programu zastoupeny podnikatelky z Mali, Iráku a Myanmaru. Vybrané finalistky reprezentují vždy tři nejlepší podniky v jednom ze sedmi regionů. V letošním roce bylo k sedmi regionálním oceněním vyhlášeno dodatečné osmé ocenění, Science & Technology Pioneer Award, pro průkopnice z oblasti vědy a technologie. Toto ocenění, které je otevřeno ženám podnikatelkám z jakékoli země a odvětví, vyzdvihuje řešení postavená na jedinečných, chráněných nebo těžko reprodukovatelných technologických či vědeckých pokrocích. Všechny vítězky ročníku 2021 sdílejí neochvějný závazek vytvářet ve světě pozitivní změny tak, jak je definováno v Cílech udržitelného rozvoje OSN, podporou zdraví a duševní pohody, snižováním nerovnosti a podpory ochrany klimatu, stejně jako odpovědné spotřeby a výroby.
Z regionu Severní Amerika byla vybrána Rebecca Hui z USA, jejíž Roots Studio globálně spolupracuje s venkovskými komunitami na digitalizaci jejich kulturního dědictví za účelem licencování jejich duševního vlastnictví. Laureátkou z Latinské Ameriky & Karibiku se stala Valentina Rogacheva z Mexika, která založila společnost Verqor poskytující bezhotovostní kredity finančně vyloučeným drobným zemědělcům, které mohou použít k nákupu zemědělských potřeb na platformě Verqor. Východní Asii zastupuje Corina Huang z Tchaj-wanu, její společnost Boncha Boncha nabízí cukrovinky s vysokou absorpcí, které poskytují výživu lidem s potížemi polykat konvenční pilulky. Laureátkou Jižní Asie & Oceánie je Rebecca Percasky z Nového Zélandu, spoluzakladatelka společnosti Better Packaging řešící globální odpadovou krizi výrobou udržitelných obalů či osvětou o vzděláváním o odpadu. Evropa je zastoupena Andreou Barber ze Španělska, spoluzakladatelkou společnosti RatedPower, jejíž cílem je digitalizovat odvětví obnovitelné energie a maximalizovat potenciál čisté energie za pomoci softwaru, který objevuje nejchytřejší způsoby jak navrhovat elektrárny na solární energii a automatizovat jejich inženýrství. Pro Blízký Východ a Severní Afriku byla vybrána Basima Abdulrahman z Iráku, zakladatelka společnosti Kesk nabízející služby a produkty měnící způsob, jakým jsou budovy a komunity v Iráku plánovány, stavěny, udržovány a provozovány na ekologický. Laureátkou Subsaharské Afriky je Seynabou Dieng z Mali se společností Maya zabývající se zpracováním potravin a specializující se na produkty v maloobchodu s využitím inkluzivního modelu založeného na partnerství s farmáři v Mali. Speciální průkopnické ocenění ve vědě a technologii Science & Technology Pioneer Award získala Orianna Bretschger z USA. Zakladatelka společnosti Aquacycl nabízí modulární systémy pro energeticky neutrální čištění organických odpadů.
„Již patnáct let oslavuje program Cartier Women’s Initiative pozitivní vliv žen na podnikání. Věříme, že k podpoře jejich úspěchu je potřeba jim poskytnout příznivé prostředí, podpůrný ekosystém a posílení kultury. Během našeho virtuálního setkání se k nám připojili stejně smýšlející jednotlivci i organizace ze všech oblastí, abychom společně prozkoumali, jak můžeme kolektivně podpořit tyto vynikající ženy stojící za změnou. Po jejich boku se díváme do budoucnosti s důvěrou, protože jsme svědky toho, jak vytvářejí pozitivní změny a mění svět na lepší místo pro naše budoucí generace,“ říká Cyrille Vigneron, prezident a CEO Cartier International.
Každá z 8 laureátek z každého regionu si odnesla peněžitou odměnu ve výši 100.000 dolarů, zatímco vítězky na druhém a třetím místě obdržely odměnu ve výši 30.000 dolarů. Všech 8 laureátek a 16 finalistek mohou navíc čerpat výhody z 1:1 strategického koučování, kolektivních workshopů, zviditelnění v médiích, mezinárodního networkingu či účasti v programu výkonného vzdělávání INSEAD.
Od svého vzniku v roce 2006 program Cartier Women’s Initiative pomáhá ženám dosahovat jejich plného potenciálu nejenom zviditelněním jejich dosažených úspěchů, ale také poskytováním potřebných finančních, sociálních a lidských zdrojů k rozvoji jejich podniků a budování vlastních vůdčích schopností. Program je přístupný ženám ze všech zemí a odvětví, které vedou nebo vlastní podnik se silným udržitelným sociálním a environmentálním dopadem tak, jak je definováno v Cílech udržitelného rozvoje OSN. Za dobu svého trvání se do programu Cartier Women’s Initiative zapojilo přes 260 perspektivních podnikatelek pocházejících z 59 různých zemí a program rozdělil více než 4 miliony amerických dolarů pro podporu jejich podnikání.