Za pár dní začne nový školní rok. Pandemie covid-19 je (snad již) za námi, ale to neznamená, že by školy měly polevit v zajištění bezpečného prostředí. Čisté prostory přispívají k pohodě žáků a také snižují pravděpodobnost nákazy virózami či znovu se objevujícím černým kašlem.
Školy by neměly podceňovat úklid venkovních prostor
Vše začíná u strategického přístupu k péči o čistotu. Řádná péče o venkovní čistotu totiž zamezí zanesení nečistot do vnitřních prostor. Ve většině případů je zde třeba eliminovat zejména prach nebo například bláto, drobné kamínky či různé posypy.
Použití vhodných čisticích prostředků
„Odborná péče o úklid a čistotu vyžaduje profesionální vybavení a dostatečné know-how. Úklidový pracovník by se měl například vyvarovat toho, že si vystačí s jedním či dvěma druhy čisticího prostředku. Každý povrch a typ znečištění totiž vyžaduje individuální přístup a k tomu určené čisticí přípravky. Pokud nejsou k úklidu zvolené správné čisticí prostředky nebo jsou špatně dávkovány, nikdy nedosáhneme požadovaného účinku. Proto je velmi důležité, aby člověk, který s takovými prostředky ve školách pracuje byl řádně, proškolen a uměl je vhodně použít,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher a dodává: „I když je použito velké množství dezinfekce, tak to není zárukou úspěchu. Bez pořádného úklidu a vyčištění ploch není dezinfekce efektivní a její účinnost se pak snižuje až o polovinu.“
Podlahové mycí stroje
Vhodným řešením pro školy mohou být speciální podlahové mycí stroje, které zajistí řádné vyčištění a následnou dezinfekci. Ty čistí směrem vpřed i vzad, díky své nízké hmotnosti zvládnou umýt i schody a jsou také snadno přepravitelné. Otočná hlava se speciální technologií bez námahy umožňuje těsné zatáčení a zajišťuje tak maximální manévrovatelnost a obratnost.
Suchá pára – funkční řešení pro malé i velké plochy
„Suchá pára je dalším ideálním řešením, které zajistí účinnou pomoc při zajištění čistoty. Parní čištění je založeno na principu velice rychlé přeměny studené vody na horkou páru, která je vytlačována přes trysku ven z parního čističe. V případě parních čističů se jedná o takzvanou suchou páru, neboť se vytváří z velmi malého množství vody,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.
Vedle dokonalé funkčnosti je výhodou parních čističů také jejich úsporný provoz, nejsou potřeba dodatečné výdaje na čisticí a dezinfekční prostředky. Pro jejich provoz totiž stačí obyčejná voda z kohoutku. Profesionální přístroje dokáží odstranit nejen velké nečistoty, ale zároveň spolehlivě zlikvidují většinu běžných bakterií. Zároveň inaktivují obalené viry jako například koronaviry, ale také noroviry. Výhodou těchto přístrojů a jejich nástavců je, že se s nimi dají čistit téměř všechny plochy. Od velkých ploch až po členité plochy, jakou jsou zábradlí, kliky, židle, madla tabulí, WC a umývárny, jídelny či šatny nebo nářadí v tělocvičnách.
Pozor na častý nešvar: hadříky, košťata, mopy
Mopy či opakovaně namáčené a používané hadry, to je stále běžný obrázek mnoha českých škol. Pokud uklízečka či uklízeč pouze „navlhčí“ podlahy mokrým mopem a roztírá špínu po celém objektu, je jisté, že takový úklid naprosto nesplňuje cíl. Smeták, mop, hadr a kýbl nejsou řešením, pokud chce provozovatel zajistit, aby byly prostory čisté a po zdravotní stránce bezpečné.