Pokud chcete dostat do svého bytu či domu více světla, řešením je nejen vhodné rozmístění umělého osvětlení, ale světlo do místnosti můžete přivést i přirozenou cestou, například pomocí světlovodů, pokud okna nestačí. Denní světlo má navíc pozitivní vliv i na naše zdraví a psychiku.
Máme malou kuchyň, která je poměrně tmavá, protože je bez okna, jak do ní dostat co nejvíce světla?
Doporučuji dostatečně osvětlit jednotlivé zóny v kuchyni, tedy kromě hlavního osvětlení mít také světlo nad pracovní deskou, světlo v digestoři, případně nad ostrůvkem, nad jídelním stolem a podobně. Reflektory pak osvětlí to, co potřebujeme, a případně i skryjí to, co ukázat nechceme. Vítaným prvkem, který v kuchyni často chybí, je pak právě denní světlo. Pokud je okno od kuchyňského koutu daleko, je možné jej do kuchyně přivést například pomocí světlovodů.
V práci nyní musím častěji využívat home office, ale nemohu doma najít ideální místo na práci. U pracovního stolu nemám dostatek denního světla, protože byl pouze na občasnou práci. Jak si s tím poradit?
Světlo je pro pracovní pohodu nejdůležitější, stejně tak pro naší duševní rovnováhu, pro kterou je nezbytný dostatek denního světla, protože ovlivňuje náš přirozený biorytmus. Naše tělo se tak přizpůsobuje denní době, díky možnosti vnímat změnu světla. Proto tam, kde nejde umístit pracovní stůl poblíž okna, je dobré zvážit možnost přivést k němu denní světlo jinou cestou. Jednou z nich mohou být například světlovody. Zapomínat ale nesmíme ani na umělé osvětlení, které je pak nepostradatelné ve večerních hodinách. Především teplé tóny světla pomohou atmosféru při práci zpříjemnit. Záleží ovšem také zda pracujete na počítači či notebooku, kde nepotřebujete tolik světla, nebo kreslíte či tvoříte, protože tyto činnosti vyžadují více umělého světla.
Jakub Brandalík z Lightway