
Dokonalá zahrada: tipy pro bohatou úrodu a upravený prostor
Je pro vás příchod jara a teplejších dnů znamením, že je nejvyšší čas vydat se na zahrádku a věnovat se kytičkám a rostlinkám? Pak jistě uvítáte článek plný inspirace na to, jak mít venkovní prostor jakékoliv velikosti přesně dle vašich představ. Je to tak, velká kouzla se dají udělat, i když není místa nazbyt, takže pokud chcete mít vlastní úrodu i třeba na balkóně nebo terase, určitě zde najdete vše, co potřebujete!
Záhon pro zahradu, terasu i balkón
Velkým trendem posledních let jsou vyvýšené záhony. Oblíbené jsou hned z několika důvodů: jsou nadčasové, vkusné a také neuvěřitelně funkční. Navíc jsou i praktické a vejdou se do jakýchkoliv prostorů. “Vyvýšené záhony si naši zákazníci pochvalují nejen pro snadnou manipulaci, ale i proto, že jsou efektivní. Mají skvělé odvodnění, regulaci teploty půdy a v neposlední řadě je záhon i více chráněn před škůdci. Navíc mají jednoduchý design, uvnitř kterého se skrývá systém o třech vrstvách, z nichž každá má svou roli pro blaho rostlinky,” vysvětluje Tomáš Izaiáš z firmy ČistéDřevo.cz
Právě tři oddělené vrstvy, které společně fungují jako švýcarské hodinky, se starají o velkou část úspěchu. První, tou nejspodnější, je drenáž, která odvádí přebytečnou vlhkost a celý záhon odspodu provzdušňuje. Druhou vrstvou je všem známý kompost, jenž se stará o výživu rostlin a zahřívá kořeny. Poslední vrstvou je samozřejmě zemina, kterou vybíráte v závislosti na tom, jaké rostliny v záhonu pěstujete.
Další výhodou vyvýšených záhonů je to, že jsou v několika provedeních. Vybrat si můžete z různých druhů dřeva, ale i tvarů, velikostí a také podle prostoru, kam budete květiny a bylinky sadit. Právě nižší rostliny jsou pro vyvýšené záhony ideální: skvěle v nich vynikne bazalka, rozmarýn nebo třeba jahodník.
Rohový čtyřpatrový dřevěný záhon, 1 590 Kč, Zdroj: ČistéDřevo.cz
Dřevěný vyvýšený záhon s kováním, 659 Kč, Zdroj: ČistéDřevo.cz
Klasika, která neomrzí
Když je o užitkové rostliny postaráno, přichází na řadu ty okrasné, které propůjčují všem venkovním prostorům unikátní kouzlo a přináší radost. Mezi nejpopulárnější patří například muškáty, begonie a petúnie. Nyní brzy na jaře však do truhlíků můžete zasadit například narcisky nebo kopretiny.
Podobně jako u vyvýšených záhonů, i truhlíků je spousta druhů. Nejznámější a nejtypičtější jsou pravděpodobně ty umístěné na parapetu, aby šířily krásu a radost všem, kteří je uvidí zvenčí, ale i těm, kteří na ně budou koukat zevnitř. Pořídit si však můžete i samostatně stojící truhlík o různé výšce. Díky nožičkám jej lze postavit vedle dveří nebo kdekoliv jinde – třeba podle toho, jestli v něm zasazené rostliny potřebují slunce, či nikoliv.
Vyvýšený dřevěný truhlík, 1 999 Kč, ČistéDřevo.cz
Kompostem pro chutnou zeleninu
Poslední tip je spíše praktického charakteru, jedná se totiž o kompostér. Kdo kompostuje, jistě potvrdí, že z toho plynou samé výhody: bez výčitek se zbavíte organického odpadu, který se díky přírodním procesům zpracuje do velmi kvalitního hnojiva. Z toho pak těžíte pro další úrodu a zahradu. Kompostovaný základ ocení především užitkové rostliny jako rajčata, papriky nebo jiná zelenina.
Zcela na rovinu je dobré říct, že kompost by měl být především na zahradě nebo na větších prostorách, jelikož se může stát, že během přeměny organického odpadu na hnojivo bude z kompostu vycházet odér. Nicméně i menší venkovní prostor lze přizpůsobit tak, aby se do něj alespoň menší kompostér vešel.
Dřevěný kompostér otevřený, 1 190 Kč, ČistéDřevo.cz
Ať už se rozhodnete zvolit na vaší zahrádce nebo terase jakýkoliv postup, nezapomeňte, že nejdůležitější je pro všechny rostlinky především pravidelná péče ve formě zalévání a také láska. Zahrada a květiny by měly přinášet radost a neměly by být zdrojem starostí nebo stresu.