Ať už máte posezení v zahradě nebo na terase, s prvními slunečnými paprsky a prodlužujícími se dny je ideální čas začít s jeho přípravou, abyste si letošní sezónu užili v dokonale vyladěném prostředí, kde budete rádi relaxovat i trávit čas s rodinou nebo přáteli. Jak ošetřit stávající nábytek i vybrat nový a co by venkovnímu sezení nemělo chybět?
Zkontrolujte stav zazimovaného nábytku
Pokud jste před zimou svůj zahradní nábytek před uskladněním nebo zakrytím dobře očistili a případně na ně nanesli ochranný nátěr, nebude pro vás jejich odzimování patrně žádný problém a vybalíte ho na sezónu v dobrém stavu, kdy bude stačit jen otření od prachu. V opačném případě bude nutné zjistit rozsah poškození a zda se ještě vyplatí investovat do jeho péče čas a peníze. Pokud je nábytek stabilní, závisí jeho péče a úprava především na materiálu, ze kterého je vyrobený.
„Nejjednodušší typ nábytku na čištění je plast, protože má obvykle hladký, lesklý povrch, který přirozeně odpuzuje skvrny. Při čištění plastů se doporučují univerzální čisticí prostředky vyrobené z přírodních olejů a enzymů, nepoužívejte drátěnky, protože na čištěném povrchu zanechají slabé rýhy a škrábance. Vhodné je použití hadrů z mikrovlákna. U dřevěného nábytku z materiálů jako je teak, akácie nebo eukalyptus, které jsou skvělou volbou pro venkovní nábytek, protože jsou velmi odolné, je péče docela jednoduchá. Stačí nečistoty otřít vlhkým, neabrazivním hadříkem. V případě odolnějších nečistot namočte hadr do mýdla s neutrálním pH a teplé vody, vyždímejte přebytečnou tekutinu a otřete místo dočista a následně je nechte přirozeně vyschnout na slunci nebo otřete do sucha. Dřevěný nábytek, který jeví větší známky poškození, očistěte kartáčem a jeho povrch srovnejte smirkovým papírem, povrch následně odmastěte a natřete k tomu určeným olejem, namořte nebo přelakujte,“ doporučuje produktový specialista Petr Tichý ze sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.
Proměna venkovního sezení. Houpačky i zvětšení a prosvětlení prostor zrcadlem
Vytvoření nebo proměna venkovního posezení ve „venkovní obývací pokoj“ je poměrně snadné. Ať už zde zachováte stávající nábytek nebo se vrhnete do nákupu nového, venkovní prostory snesou i další vychytávky, které vám zpříjemní chvilky odpočinku. Kromě klasického posezení určitě během sezóny oceníte i závěsná houpací křesla nebo lehátka.
Skvělým řešením u menších prostor může být také venkovní zrcadlo. „Zahradní zrcadlo může být designovým i praktickým doplňkem venkovního prostoru, zejména v malých zahradách nebo terasách, protože pomáhá vnést světlo do tmavých koutů a prostorů, a zároveň poskytuje iluzi hloubky a prostoru za zdí, na které visí,“ říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro. Přestože zrcadla nejsou primárně určena do vnějšího prostředí, můžeme vhodným ošetřením prodloužit jejich životnost. Naneste tenkou vrstvu neutrálního silikonového tmelu do záhybu mezi rámem a zrcadlem. Mokrým prstem vyhlaďte těsnění po celém švu. Silikonový tmel je voděodolný, což zabraňuje vniknutí vody pod zrcadlo a pomůže oddálit zkorodování stříbrné odrazové vrstvy. Zrcadlo umístěte na severní stěnu tak, aby vám odraz slunce nezničil vegetaci před zrcadlem a nezapomeňte ho vhodnými nálepkami zviditelnit, aby do něj nenaráželi letící ptáci. Iluze dalšího prostoru je totiž dokonalá.
Venkovní prostor můžete vyplnit také například jednoduchým proutěným gaučem a židlemi se stolem. Pohodlí místu dodáte pomocí polštářů a dek. Rostliny v květináčích v okolí sezení budou nejen efektní, ale pomáhají udržovat také čistý vzduch. A zapomenout byste neměli ani na osvětlení. Dostatek osvětlení znamená, že si můžete užít letní večery v příjemné atmosféře, kterou nenaruší ani tma. „Pokud máte zastřešenou terasu, můžete instalovat i stropní ventilátor, který pak pomůže udržet příjemnou teplotu i v horkých slunečných dnech. Přidání jednoduchého venkovní koberce pak skutečně spojí prostor a dotvoří dojem venkovního obývacího pokoje,“ uzavírá Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.