Ohledně přesazování panuje spousta mýtů. Lenka Hrubá, zakladatelka květinářství Zahrada na niti vám poradí, jak a kdy se do toho pustit, na co dát pozor a navíc přináší několik tipů, které vám tuto činnost příjemně zjednoduší.
Kdy je správný čas na přesazování?
Pokojovky se mohou přesazovat během svého vegetačního období, takže od jara do podzimu. Podle Lenky Hrubé to dává největší smysl právě na jaře, protože má rostlina do podzimu dostatek času zužitkovat nový substrát a pokračovat v růstu. U běžných pokojovek nutnost přesazení odhadnete, když se podíváte, jak je rostlina vzrostlá a jak velký, respektive malý má květináč. „Rychlý test je, když zkusíte rostlinu vytáhnout z květináče. Když je bal prokořeněný a drží tvar květináče, znamená to, že rostlina potřebuje přesadit,” radí Lenka Hrubá.
Vlhkomilné rostliny je lepší přesazovat spíše častěji, protože zemina je to, co kolem nich udržuje potřebnou vlhkost a když je jí méně, vyžadují více zalévání. I podle toho, že vyžaduje více zalévání poznáte, že nastal čas dopřát rostlině více prostoru.
Řízky rostlin zasaďte ve chvíli, kdy mají dost kořínků.
Jak na samotné přesazování?
„Rostlinu zbytečně neoklepávejte, starou zeminu odstraňte jen velmi lehce, kde to jde. Jinak hrozí, že poškodíte miniaturní kořínky a spíš jí ublížíte,” varuje Lenka Hrubá. Pečlivé odstraňování nebo dokonce vymývání starého substrátu je podle ni naprosto zbytečné, naopak hrozí, že během něj rostlinu poškodíte.
U rostlin s dřevnatým stonkem dávejte velký pozor, abyste je do hlíny nezapustili příliš. Jinak hrozí, že rostlina uschne nebo zežloutne. Jednoduše nasypejte substrát přesně do té výšky, kde byl předtím.
Tip:
Pořiďte si přesazovací podložku z pratelného papíru ze Zahrady na niti. Vypadá elegantně, doma nepřekáží, používá se jednoduše a po skončení přesazování ji prostě vyklepete do koše. Oproti novinám se nepromočí a neprotrhne. V Zahradě na niti ve Školské 7 na Praze 1 nebo na e-shopu zahradananiti.cz ji pořídíte za 750 Kč.
A jak je to s velikostí nového prostoru? „Nový květináč by měl být zhruba o 2 cm na každou stranu širší než ten původní. Rostlina kořeny vyhání do dálky, dokud nenarazí na překážku. Pokud by tedy květináč byl moc velký, nebylo by prokořenění pravidelné a rostlina by se pak špatně přesazovala,” vysvětluje Lenka Hrubá.
Substrát je vhodné trochu napěchovat, aby probíhala kapilární vzlínavost a voda skrz hlínu stoupala. Pokud by byl substrát hodně provzdušněný, tak voda vzlínat nebude.
Tip: Co dělat, když vám substrát propadává dírou v květináči? Zakryjte ji kamínkem nebo klidně kouskem papíru. Voda si ven cestu najde, ale hlína vypadávat ven nebude.
Chcete si vytvořit domácí džungli? Dohromady můžete sesadit rostliny se stejnými nároky na světlo a zálivku. Dejte jen pozor, ať mají dost prostoru.
Substráty
Úplně nejkvalitnější substrát získáte, když si založíte kompost. Budete ho mít zadarmo a lepší nikde nekoupíte. Pokud nemáte možnost si kompost vytvořit, použijte substrát na běžné pokojovky, který smíchejte s hrstí písku a polévkovou lžící zeolitu, porézní horninou, která zvyšuje schopnost zadržovat vodu a váže živiny.
Tip: Zeolit seženete i v Zahradě na niti, balení o objemu 300 ml zakoupíte za 45 Kč.
A jak je to s přihnojováním? „Hnojení během přesazování neprovádím. Nový substrát totiž funguje vlastně jako hnojivo, je plný živin. Pokud se o rostlinu správně staráte, má světlo, zálivku i substrát, jaký potřebuje, stačí ji přihnojit 1–2x ročně,” radí Lenka Hrubá.
Tip: Pro podporu růstu rostlin můžete použít Lignohumát, organický roztok plný humátů, přírodních substancí získávaných extrakcí z dřevěného uhlí či rašeliny, které jsou velmi důležité pro růst a vývin rostlin. Lignohumát působí pozitivně proti stresu, zlepšuje odolnost vůči škůdcům, zvyšuje příjem minerálních látek kořeny celkově podporuje rozvoj kořenového systému. Navíc má pozitivní vliv na tvorbu květů. Lignohumát seženete i v Zahradě na niti, balení o objemu 500 ml zakoupíte za 210 Kč.
V Zahradě na niti ve Školské 7 na Praze 1 seženete nejen rostliny a přesazovací podložky, ale i další potřeby pro pěstování pokojovek a navíc spoustu dobrých rad.