Jak propojit region kolem řeky Sázavy, jak zvýšit jeho atraktivnost nejen pro turisty, ale i místní obyvatele bylo tématem Fóra cestovního ruchu, které se uskutečnilo ve čtvrtek na zámku Jemniště. Pro padesátku zástupců obcí a měst, informačních a kulturních center, muzeí i podnikatelských subjektů v cestovním ruchu ho pořádala Posázaví o.p.s., která zajišťuje destinační management turistické oblasti Posázaví. Účastníci se shodli na tom, že pro rozvoj regionu v této oblasti je důležitá vzájemná spolupráce.
„Setkání aktérů turismu v Posázaví, kterého se účastním poprvé, má dle mého názoru velký smysl. Všichni aktéři v cestovním ruchu jsou většinou velmi zaměstnaní, takže nemají čas si sami vyhledávat ty, s nimiž by mohli spolupracovat. Je třeba se spojit, aby pro konečného klienta byla návštěva Posázaví bohatší, aby tady nestrávil dvě hodiny, ale minimálně jeden nebo dva dny,“ řekla spolumajitelka zámku Třebešice Eliška Valdová. Se svou rodinou koupila památku, která byla na prahu zániku, a 12letou rekonstrukcí ji proměnila v zajímavý turistický cíl. Během jeho prohlídky návštěvníky seznamují s průběhem i úskalími záchrany zámku.
Také Blanka Kunčarová z unikátního muzea Svět Škodovek, které bylo otevřeno letos v červenci mezi Poříčím nad Sázavou a Čerčany, si účast na setkání pochvalovala: „Určitě z toho vzejde spousta spolupráce a spousta dobrých nápadů do budoucna.“ Podobného názoru byl i majitel Farmaparku Soběhrdy Jiří Proučil. „Odnesl jsem si pár zajímavých nápadů a aktivit, které by se daly výborně propojit a mohly by v regionu prima fungovat. Měli bychom si vzájemně nějak pomoci, abychom klientům tady měli co nabídnout,“ řekl.
Právě potřeba vzájemné spolupráce a výměny zkušeností (i klientů) zaznívala z řady příspěvků. Kvůli koronavirové krizi, která zastavila mnohé aktivity v oblasti cestovního ruchu, totiž lidé začali objevovat krásy (a výhody) Posázaví. Některé turistické cíle sice zaznamenaly pokles návštěvnosti, jiné si ale na nezájem návštěvníků nestěžují. Výbornou sezónu mělo například Vojenské technické muzeum v Lešanech, které prohlídku svých jedinečných expozic nabízí zdarma. Během letošní sezony sem denně zavítalo na 700 lidí.
Setkáním zazníval také návrh na propojení turistických cílů v regionu, třeba prostřednictvím cyklotras. Uvítal by ho například Dvůr Pecínov, Fara Postupice nebo města Bystřice a Týnec nad Sázavou. Podle starosty Bystřice Michala Hodíka by některá z cyklotras mohla vést místy násilného vystěhování regionu během druhé světové války. Václav Pošmurný z Posázaví o.p.s. upozornil, že koncept propojení turistické infrastruktury musí počítat také s dostatečnou kapacitou parkovišť, aby příliv návštěvníků nezatížil život místních obyvatel.
Vladimír Havelka ze Sdružení Zlenice se pochlubil, že nový dřevěný altán u hradu Zlenice, který otevřeli letos na jaře, získal titul Mistrovské dílo roku 2020, a prozradil, že chystají koncepci putování po hradech podél Sázavy z Týnce nad Sázavou až do Českého Šternberka. Starosta Bystřice Michal Hodík také informoval o připravované rekonstrukci domu U Jelena, v němž by mělo mimo jiné vzniknout muzeum loutek. Blanka Šubrtová z hrusického Památníku Josefa Lady a jeho dcery Aleny uvedla, že na zahradě otevřeli ekostezku a mají nového maskota kocoura Josífka. Radim Cigánek pozval do nového poutního areálu, který po náročné rekonstrukci otevřeli letos v Sázavském klášteře.
Jiří Proučil z Farmaparku Soběhrdy také řekl, že by rádi navázali spolupráci s hotely v regionu a nabídli jim program pro rodiny s dětmi. Informoval, že letos otevřeli nové tábořiště v Živohošti u Slapské přehrady, kde chtějí návštěvníkům v příští sezoně nabídnout i vodní aktivity. V bývalém obchodním centru Green Park v Benešově budují zážitkový Scifi park Kvantário, který by se měl otevřít na začátku roku 2022.
Na setkání se představila také Romana Šafránková, která ve Čtyřkolech vyrábí marmelády z českého bio ovoce, s nimiž vyhrála mistrovství světa. Provozovnu by příští rok ráda rozšířila a otevřela v ní obchod. Návštěvníkům chce dát nahlédnout do výroby a plánuje pro ně pořádat i workshopy.