Po úspěšném prvním ročníku naváže sklárna Koulier na Chrudimsku na Festival labutí ročníkem druhým. A tak jako okouzlila krása a ladnost labutí světové autory, jako například Petra Iljiče Čajkovského při tvorbě baletu Labutí jezero nebo dílo Melanie Benjamin Labutě z Pété avenue, reprezentuje i česká sklárna svoji tvorbu právě na ozdobách ve tvaru labutě. Pro první červencový týden bude na Oflendě vyrobeno a všem zájemcům představeno přes 2023 labutí ve více jak sto variantách. Festival labutí proběhne od 30. června do 8. července tohoto roku a bude spojen s prohlídkou sklárny a ukázkou práce sklářů. Festival oslaví krásu a jedinečnost českých rukodělných foukaných ozdob, které nejsou pouze vánočním artiklem. Sklárna bude ozdoby nejenom ukazovat, ale ti z Vás s tvůrčím duchem si budou moci svoji ozdobu ozdobit v tvořivých dílničkách. Každý si tak bude moci vyzkoušet práci malířů ozdob a namalovat si vlastní ozdobu. Labuť patří k tomu nejtěžšímu, co mohou skláři v rámci svojí tvorby ozdob vyrobit. Proto se rozhodli, že právě ona bude důstojně reprezentovat sklářské umění. A protože je sklárna Koulier schopna reagovat rovněž na události doma i ve světě, budou moci návštěvníci skláren obdivovat a zakoupit si také Královskou kolekci inspirovanou korunovačními klenoty britského krále Karla III., nejnovější řadu sklárny.
„Téma nekonečné krásy a elegance labutí je věčné. Pokud se člověk začte do románu Labutě z Páté Avenue, kde jsou ženy přirovnávány právě k labutím: „Labuť sklonila svou půvabnou hlavu k ostatním labutím slavnostně a obřadně, jako kdyby vážně naslouchala…“ už neodtrhne od knihy oči,“ uvádí Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka značky Koulier. „Naším dílem bychom si přáli rovněž strhnout milovníky rukodělné práce a krásy tak, aby si labutě z Koulieru zamilovali napořád. A po prvním ročníku Festivalu labutí si odvažuji říct, že se nám to podařilo. Jedná se sice o náročnou, ale krásnou práci. Tělo skleněné ozdoby labutě se nejprve vyrobí ve formě. Následuje vytažení krku, hlavy a případně na závěr korunky. To je na výrobě labutě to složité a těžké. Důležitý je způsob nahřátí skla tak, aby se podařilo oddělit hlavu a tělo. Vyfouknutí labutě trvá 3-4 minuty. Následuje zdobení. Běžná ozdoba koule se přitom vyfoukne zhruba do dvou minut. Sklář musí nejprve umět vyfouknout klasický kulatý tvar koule, pak teprve může pokročit k výrobě labutí. Nejprve zvládnout výrobu těla ve formě a teprve potom se učí proces vytažení krku. Dobrý sklář vyrobí za jednu hodinu 2 tucty labutí. Jejich výrobu ale nezvládne každý. Ti, kteří ji ovládnou, se dají právem považovat za mistry svého oboru. Některé labutě mají ovšem i korunku. To je další časově náročný krok a dělá se úplně na závěr, kdy se musí nahřát hlava labutě a skleněná tyčinka. Sklář tvaruje každý hrot korunky zvlášť, a to odtažením skleněné tyčinky od hlavy. Následuje stříbření labutí, smáčení a malování. Práce je to unikátní a krásná, tak jako labutě samy,“ dodává Kateřina Šrámková.
Festival labutí 30. 06. – 08. 07. 2023
Festival labutí proběhne přímo v areálu sklárny Koulier na Oflendě. Bude vystaveno přes 100 vzorů skleněných labutí nejrůznějších barev a různorodých dekorů. Návštěvnici budou mít možnost se labutěmi nejen pokochat, ale odvést si je i do svých domovů. A pokud si někdo vymyslí vlastní dekor nebo barevnou kombinaci, do Vánoc mu ji vyrobí skláři na míru.
V rámci festivalu je připraveno hlasování o nejkrásnější labutě. Prostřednictvím návštěvnické ankety bude vybráno 12 „finalistek“. O nejkrásnější skleněnou labuť budou moct hlasovat fanoušci z celé republiky na sociálních sítích. Tam, kde si běžně při exkurzi návštěvníci zdobí baňky nebo jednoduché tvary, bude festivalovým návštěvníkům umožněno si domalovat vlastní labuť. Skleněné labutě jsou v prodeji v ceně od 200 Kč/ ks.