U příležitosti vrcholných měsíců návštěvnické sezony se otevřou nové, či výběrové prohlídkové okruhy, na řadě objektů se chystá pestrý kulturní program. Prodloužena bude návštěvní doba na Troskách, Kuksu a v Ratibořicích, kde bude kromě zámku a mlýna otevřen i vodní mandl.
Na zámku v Litomyšli byla nabídka prohlídkových okruhů rozšířena od 1. června v souvislosti s ukončením projektu IROP Zámek Litomyšl – Božský zámek. Návštěvníci si kromě hlavních okruhů mohou zvolit i trasu Novinky po rekonstrukci, k jakémukoliv zakoupenému okruhu je vydána volná vstupenka do nové expozice Proč je zámek UNESCO. Od 1., respektive 2. července bude návštěvníkům nabídnut nový doplňkový okruh – samostatná prohlídka obnovené, dobově zařízené zámecké kuchyně v přízemí zámku, odkud je možné vystoupat po celkem 175 schodech na renesanční věž s vyhlídkou na zámecký areál a rekonstruované střechy.
„Každoročně chceme návštěvníky potěšit nějakou vyloženě letní novinkou a letos je naše nabídka opravdu pestrá. Nejenom, že rozšiřujeme nabídku okruhů, ale jsou nachystány i premiérové kulturní akce a samozřejmě nezapomínáme ani na děti – od července máme připraveny zkrácené či zkrácené a zároveň kostýmované prohlídky uzpůsobené věku dětí, na Troskách máme nové pracovní listy, na Sychrově bude hlavní a princeznovský okruh doplněn o kostýmy a rekvizity z pohádky Klíč svatého Petra a v bývalé konírně finišuje příprava výstavy princezen a čertů – nezapomínáme ale ani na stavební obnovu“, uvádí Miloš Kadlec, ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově.
Restaurátorským zásahem projde od července kůň Theseus ve slatiňanské zámecké zahradě, na Opočně byla dokončena oprava ohradní zdi do Kuprova náměstí a Zámecké ulice. Zeď byla opravena, nově oštukována a má nový nátěr dle původní ikonografie. Zároveň probíhá oprava střechy letohrádku s předpokládaným dokončením v prosinci letošního roku. Nyní je dokončena oprava věže, probíhá výměna šindele a vyspravení říms a atik. Na hradě a zámku Frýdlant byl po třech letech ukončen projekt restaurování renesančních figurálních sgrafit, nicméně lešení zde, kromě věže, zůstává z důvodu rekonstrukce střechy a oken zámku. Provoz objektu zatím nebyl dotčen, rekonstrukce potrvá do roku 2025. K 30. 6. budou ukončeny práce na obnově vstupních objektů a ledárny na zámku Lemberk. Součástí projektu bylo také restaurování sgrafit na objektu Kastelánky a obnova slunečních hodin na vstupních objektech. Na Sychrově probíhají práce na opravě litinového oplocení, předpokládané dokončení je v listopadu letošního roku. Aktuálně probíhá výroba nových litinových polí, oprava stávajících, repas historické brány mezi strážními domky a kamenické práce.
Novinky v návštěvnickém provozu
Na zámku v Náchodě bude během července a srpna i v pondělí, kdy je běžně zavřeno, umožněna prohlídka obranné věže s hladomornou a to vždy od 10 do 15 hodin. Na Hrádku u Nechanic se výběrový prohlídkový okruh Hostinské pokoje zařazuje do denní nabídky prohlídkových okruhů – hostinské pokoje byly obnoveny v roce 2023 u příležitosti projektu Po stopách šlechtických rodů: Harrachové – vznešenost zavazuje. V letošním roce byl obnoven a do tohoto okruhu zařazen i císařský hostinský apartmán (toaletní pokoj, ložnice a pokoj komorníka), a to v rámci shodného projektu, letos zaměřeného na rod Habsburků. Během letních prázdnin bude hrad Trosky zpřístupněn denně, denně bude zpřístupněn také hospitál Kuks – zde je od 21. června v lapidáriu vystavena kopie bozzetta sochy Víry. Jedná se přibližně o 30 cm vysokou sošku, která sloužila jako předloha Braunovým tovaryšům při vytváření známého díla – soch Ctností a Neřestí. Dílo vyrobené z pálené hlíny je jediným dochovaným předstupněm těchto soch a na hospitál ho zapůjčila Národní galerie. Soška zde bude až do konce sezony a připomene tak letošní výročí 340 let od narození sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Finišuje zde také restaurování sochy Anděla Gloria v jihozápadní části zahrady. Denně bude v červenci a srpnu otevřen také ratibořický zámek, kromě Rudrova mlýna se na prázdniny v režimu úterý až neděle zpřístupní také vodní mandl. Denně je otevřeno také na Sychrově, a to celoročně.
Speciální prohlídky se zaměřením na hradní architekturu a systém opevnění jsou naplánovány na sobotu 13. 7. a 17. 8. na hradě Litice. Květinová aranžmá pod názvem Svátky růží s námětem postav z Večerníčků provoní 1. patro opočenského zámku 5. a 6. července, ve stejném termínu proběhnou kostýmované prohlídky na zámku Hrubý Rohozec u Turnova. Zde jsou také naplánovány tzv. Varhanní soboty, kdy prohlídky základního okruhu budou oživeny hudebními ukázkami. 5. července proběhne premiérový Historický den v nádvoří zámku Hrádek u Nechanic, 13. července Zmrzlinový den s bohatým doprovodným programem v nádvořích opočenského zámku. 6. července se chystá také Vítání léta na hradě Grabštejn, na Troskách proběhnou v červenci divadelní představení, kina a oblíbená show s lanochodci. Muzikály budou znít na Sychrově, večerní prohlídky se chystají na konci července na zámku v Náchodě a ve Slatiňanech. Na Lemberku bude ve vybraných termínech zpřístupněna středověká věž, Bezděz budou pravidelně dobývat šermíři. Kunětickou horu navštíví 14. července král Vladislav Jagellonský, připravena jsou také divadélka pro nejmenší návštěvníky. Kostýmované prohlídky jsou připraveny také od 5. do 7. července na zámku Zákupy.
Pocta Habsburkům na zámku v Zákupech, Litomyšli a na Hrádku u Nechanic
Projekt Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů má pro rok 2024 podtitul Habsburkové – domovem i v Českých zemích. Čtrnáctý ročník představuje veřejnosti, jak Habsburkové bydleli v Čechách a na Moravě v 18.–20. století a jak zděděná či zakoupená sídla přizpůsobovali svému vkusu i zálibám. Jedním ze stěžejních objektů je zámek Zákupy na Českolipsku – a právě zde se každou červencovou a srpnovou sobotu konají večerní kostýmované prohlídky se členy panovnické rodiny Habsburků – prohlídku vede například arcivévoda František Ferdinand d´Este a jeho manželka Žofie Chotková, nebo korunní princ Rudolf a jeho manželka Štěpánka Belgická. Kromě obnoveného císařského apartmánu na Hrádku u Nechanic zde Habsburky připomenou i speciálními prohlídkami Císaři k službám, sobě ke slávě 20. července a 17. srpna. Na Litomyšli je připomínáno výročí 135 let od návštěvy císaře Františka Josefa I. a tuto návštěvu akcentuje 23. července představení v zámeckém divadle – Hudba a tanec u dvora Habsburků. Bude uvedeno dílo vídeňských skladatelů, kteří tvořili pro habsburský dvůr: Čarodějná girlanda na základě notového záznamu z archivu zámku v Českém Krumlově. Tento balet -pantomima měl premiéru ve dvorním divadle ve Vídni roku 1757.