Celoročně zpřístupněný zámek Zákupy na Českolipsku má pro návštěvníky novinku – v rámci 14. ročníku projektu Po stopách šlechtických rodů rozšiřuje prohlídkový okruh o nové interiéry.
Úspěšný projekt Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů letos připomíná rod Habsburků, kteří jsou neodmyslitelně spjati se zámkem Zákupy, neboť roku 1805 se Zákupy dostaly výměnou do majetku toskánské větve habsburského rodu a staly se postupně letním sídlem tohoto panovnického rodu.
„Letošní podtitul projektu je Habsburkové – domovem i v Českých zemích a právě toto motto akcentují nově instalované interiéry, které již zítra představíme veřejnosti. Věřím, že tímto počinem oslovíme i ty návštěvníky, kteří již Zákupy znají a přijdou se podívat, realizační tým odvedl skvělou práci“, láká k návštěvě Zákup Miloš Kadlec, ředitel Územní památkové správy na Sychrově, pod jehož správu zámek spadá.
Tři místnosti v prvním patře severního křídla zámku nebyly doposud nikdy přístupné veřejnosti a poslední desítky let sloužily jako depozitáře. Pod novodobými nátěry stěn a stropů z doby po roce 1918 byly v těchto prostorách nalezeny druhorokokové výmalby, vytvořené na počátku 50. let 19. století významným malířem Josefem Navrátilem a jeho pomocníky. V souladu s informacemi o tom, jak bylo první patro využíváno v době, kdy zámek Zákupy sloužil jako letní sídlo odstoupivšího rakouského císaře a posledního korunovaného českého krále Ferdinanda Dobrotivého, jsou dvě místnosti zařízeny jako ložnice a salon lantkraběnky Terezie z Fürstenbergu, která plnila funkci hofmistryně císařovny Marie Anny Karolíny, manželky Ferdinanda Dobrotivého. Třetí místnost je zařízena jako kardinálský pokoj, tedy hostinský pokoj pro olomouckého arcibiskupa a kardinála Bedřicha z Fürstenbergu, který býval ve 3. čtvrtině 19. století u zbožného císařského páru častým a vítaným hostem. V místnostech byla zrestaurována původní malířská výzdoba, parketové podlahy a kachlová kamna z poloviny 19. století a následně byly tyto prostory zařízeny historickými předměty převážně ze zákupského mobiliárního fondu, část z nich také prošla restaurátorským zásahem.
„Oproti honosným císařským interiérům ve druhém patře zámku, které se svou téměř šestimetrovou výškou stropů působí opravdu majestátně, jsou prostory v prvním patře výrazně nižší. To těmto místnostem dodává mnohem intimnější a útulnější ráz. Díky tomu zde můžeme uplatnit řadu drobných předmětů, které by ve velkých prostorách o poschodí výš zanikaly. Pokoje, které nyní zpřístupňujeme, proto působí velmi zabydleným dojmem a návštěvníci si v nich budou určitě umět více představit, že by se v nich dalo bydlet i dnes, než v rozlehlých a vysokých císařských sálech a salonech nad nimi.“ popisuje kastelán zámku Zákupy Vladimír Tregl, jak se nově otevřené místnostmi odlišují od těch, v nichž se provází již desetiletí.
Zpřístupnění těchto prostor je významným krokem, kterým se státní zámek Zákupy opět o krok přiblíží k finální podobě zimního prohlídkového okruhu, který bude pro návštěvníky přístupný v době, kdy je většina hradů a zámků uzavřena.
Zimní trasa, respektive zpřístupnění těchto obnovených prostor veřejnosti bude v roce 2024 od 28.3. do 29.4., a následně od 4.11. opět do konce dubna 2025. Mimo tyto termíny mohou návštěvníci vybírat ze dvou prohlídkových okruhů – Zámek za Františka Josefa I. a Zámek za Ferdinanda Dobrotivého. O letních prázdninách jsou nabízeny i zkrácené prohlídky pro děti.
Habsburky budou na Zákupech připomínat i speciálními prohlídkami a kulturními akcemi – návštěvníky tak např. v květnu provede císařovna Marie Anna Karolina (letos 140 let od jejího úmrtí) či korunní princezna Stefanie Belgická (letos 160 let od jejího narození). Z mužských představitelů rodu Habsburků se návštěvníci budou moci při kostýmovaných prohlídkách setkat s císařem Františkem Josefem I. (letos 125 let od jeho poslední návštěvy v Zákupech) či s císařem Ferdinandem Dobrotivým (letos 150 let od jeho posledního letního pobytu v Zákupech). Nezapomene se i na významné letošní výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany, neboť na zákupském zámku je klavír, na který tento skladatel hrával hudbymilovnému Ferdinandovi Dobrotivému; zákupský zámek chystá i několik koncertů, na kterých zazní mimo jiné i Smetanovy skladby. Ve druhé polovině roku také bude vydána nová publikace, která návštěvníkům představí dvě česká habsburská letní sídla, a sice zámky Ploskovice a Zákupy.
Projekt Po stopách šlechtických rodů 2024: Habsburkové – domovem i v Českých zemích představí, jak Habsburkové bydleli v Čechách a na Moravě v 18.–20. století a jak zděděná či zakoupená sídla přizpůsobovali svému vkusu a zálibám. Hlavními objekty jsou státní zámky Konopiště, Ploskovice a Zákupy. Projekt se zaměřil na téma, které dosud nebylo komplexně pojato ani v literatuře, ani žádným výstavním projektem. Projekt má ambici přinést nové badatelské výstupy určené laické i odborné veřejnosti. Připraveny jsou také odborné akce, výstavy, přednášky. K roku Habsburků se vedle 21 památkových objektů Národního památkového ústavu a 13 odborných pracovišť NPÚ, připojují také další instituce a organizace či města, která spravují bývalá habsburská sídla, například Ostrov, Brandýs nad Labem, Buštěhrad nebo Židlochovice. Ve spolupráci s Národním technickým muzeem bude 19. května vypraven z Prahy do Benešova parní vlak se salonním vozem rodiny Františka Ferdinanda d’Este.
Další podrobnosti zde: https://www.npu.cz/cs/o-nas/projekty/temata/102946-habsburkove-domovem-i-v-ceskych-zemich