Ve středních Čechách se návštěvníci mohou vydat na procházku po desítkách naučných stezek. Nacházejí se ve všech turistických oblastech a jsou vhodné pro turisty všech věkových kategorií. Všechny jsou doplněny naučnými panely se zajímavými informacemi například o místní fauně, floře či životu místních osobností. Přinášíme tipy na ty nejzajímavější z nich.
Na Berounsko láká nová naučná stezka z roku 2020 Srdcem Českého krasu, která začíná v centru Srbska a končí na soutoku Kačáku s Berounkou. Zajímavostí stezky dlouhé 9 km, je zachování některých informačních tabulí její předchůdkyně z roku 1989 na zadní straně těch současných.
Naučná stezka Rozhlédni se, člověče v turistické oblasti Kladensko – Slánsko dovede návštěvníky na místa s úchvatnými výhledy na údolí řeky Vltavy. Na jejích 8 km byly místo běžných značek použity dřevěné ukazatele. Začíná se v Úholičkách.
Projít pěšky anebo projet na kole se dá naučná Cesta kocoura Mikeše. Na 20 km návštěvníci potkají tabule vztahující se k místům, kde kocour Mikeš prožíval svá dobrodružství. Jsou na nich také úryvky z knížky Mikeš a obrázky Josefa Lady. Cesta vede z Ladovy rodné vsi Hrusice do Říčan.
Naučná stezka Holské rybníky u Rožďalovic v Polabí, dokončená roku 2019, měří necelé 3 km. Prodloužit ji lze o procházku po obnovené cestě k Zámostskému rybníku s názvem Lesní okruh. U zastávek s informačními panely byly instalovány otočné destičky s úkoly pro děti a také lanové prvky, dendrofon, doskočiště a další atrakce.
Naučná stezka Včely a mravenci začíná poblíž spodní stanice lanovky na Monínec a končí u místního hotelu. Na svých 1,5 km seznamuje s informacemi a mnoha zajímavostmi o včelách a mravencích.
Zábavně-naučnou stezku rytíře Miloty z Kolowrat si užijí zejména děti, pro něž v příkopu zámku ve Zruči nad Sázavou vznikla. Začíná se v infocentru v přízemí zámku, kde zájemci obdrží knížečku s jednotlivými disciplínami a popisem činností, kterými je například hod sekyrou, rytířský souboj nebo kuželník či lukostřelba.
Po přírodních i kulturních pokladech méně známé části Kokořínského dolu návštěvníky provede necelé 2 km dlouhá naučná stezka Poklady Harasova. Jejích šest panelů popisuje přírodní hodnoty lokality. Při vzniku naučné stezky byl kladen důraz na interaktivní stránku tabulí a vstřícnost vůči nejmladším návštěvníkům, pro které je zároveň na stezce připraveno mnoho hádanek.
Naučná stezka Údolím Šembery na Kolínsku zájemce provede krásnou místní krajinou. Kromě dvou panelů o pivovaru na začátku trasy v Českém Brodě a o místním hradišti má stezka lesnické zaměření. Panely jsou doplněny ilustracemi, otázkami pro děti a interaktivními prvky k osahání.
Památník Karla Čapka pro veřejnost připravil Naučnou stezku Karla Čapka se třemi okruhy, dlouhými 2, 7 a 10 km. Online se k nim dají stáhnout také pracovní listy, o stezce vznikl i dokumentární film.
Z Dolního Bousova v Českém ráji se návštěvníci mohou vydat hned na tři naučné stezky. Naučná stezka Okolo Klenice za hrou a poučením provází klidnou krajinou okolí městečka, informační tabule jsou zaměřeny zejména na poznání zdejší přírody. Ke stezce je k dispozici pracovní list.
„Naučných stezek, které pomáhají k poznání kraje a představují lákavý tip na výlet, jsou ve středních Čechách desítky. Zájemci se mohou inspirovat na našich nových webových stránkách www.strednicechy.cz, webech jednotlivých destinačních managementů anebo také na stránce www.naucne-stezky.info,“ doplňuje Karolína Kratochvílová vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu.