
Pobyt na vodě má své neopakovatelné kouzlo. Nemusíte cestovat až k moři, abyste si užili dovolenou nebo víkend přímo na vodě. Plavbu na jachtě, pohodový čas v kánoi nebo výlet parníkem si můžete dopřát i ve středních Čechách. Zážitek navíc doplní možnost koupání – ať už v přírodě, na koupalištích nebo v moderních aquaparcích.
Ucelenou nabídku možností, jak strávit volno na vodě nebo v okolí vody nabízí od loňského roku nový turistický portál Středočeské centrály cestovního ruchu – Pustit k vodě. Reaguje tak na příznivé podmínky pro vodní turistiku v regionu. Destinace má 501 kilometrů splavných vodních cest i vodáckých řek. Vodní nádrže Slapy a Orlík nabízejí široké možnosti trávení vícedenní dovolené, provozování vodních sportů a koupání. Obdobně je tomu také na polabských pískovnách. Českým fenoménem je vodácká tradice spojená s trampingem. Ve středních Čechách mají ideální podmínky řeky Sázava a Berounka s širokou nabídkou kempů a půjčoven. Zároveň jsou v regionu zajímavé turistické cíle spojené s vodou.
Silná sezóna a nová přístaviště
Středočeské řeky už vloni zažily úspěšnou plavební a turistickou sezónu. Zvyšuje se zájem o rekreační plavby a zvýšený zájem zaznamenaly také půjčovny lodí. Rekordem se pochlubila řeka Sázava, kterou si vloni vybralo 85 tisíc vodáků, což bylo o 6 tisíc více než v předchozím roce. Berounku splulo 35 tisíc vodáků, o 7 tisíc více než v roce 2023. Zároveň se daří navyšovat počty vodáků na atraktivních úsecích řeky Jizery, a to okolo Mnichova Hradiště nebo Mladé Boleslavi.
Vodní turistiku na středočeských řekách letos zpříjemní otevření nových veřejných přístavišť. Už na jaře, kdy odstartuje sezóna, bude možné s malým motorovým plavidlem zavítat do Kolína nebo Brandýsa nad Labem a loď si zde zdarma vyvázat až na 48 hodin. Jen v Brandýse nad Labem může u šesti plovoucích výložníků stát najednou až 12 lodí. Od léta uvítá lodě a jejich posádky i přístaviště Nymburk. Servis ve všech přístavištích doplní možnost dočerpání vody a elektřiny.
„Investice do nových přístavišť mají smysl. Potvrzují to i statistiky. Podle Ředitelství vodních cest ČR jen v přístavišti v Davli na Vltavě, které slouží pro stání až 10 rekreačních plavidel, přistálo první rok po dokončení 575 lodí. Na řece Labi to bylo vloni 1400 plavidel v přístavištích. Nová přístaviště v Čelákovicích a Poděbradech navštívilo v minulém roce přes 600 lodí, což je více než dvojnásobek oproti předchozí sezóně, během níž byly uvedeny do provozu. Budování infrastruktury pro vodní turistiku podporujeme v rámci Středočeského kraje také prostřednictvím dotačního fondu. Z něj je možné financovat budování malých vývazišť, modernizace kempů nebo rozvoj zázemí pro vodáky a cyklisty,” uvedl Václav Švenda, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Středočeského kraje.
Tipy, jak strávit dovolenou na vodě a v okolí
„Návštěvnost se zvedá i v okolí řek. Turisté využívají široké nabídky výletů, návštěvy památek nebo služeb v okolí vody. Velmi rádi také propojují zážitek na vodě s pěším výletem nebo cyklovýletem,” upřesňuje Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.
Kapitánem lodi
Kajutovou lodí je možné vyplout z Mělníka po Vraňansko-hořínském plavebním kanálu, kde si budete připadat jako v Nizozemsku. Vaší konečnou stanicí bude Nelahozeves, kde zakotvíte v Marině Vltava, která nabízí stylovou restauraci i ubytování. V okolí je mnoho turistických cílů – místní renesanční zámek, rodný dům Antonína Dvořáka, nebo na protějším břehu Vltavy zámek Veltrusy s rozlehlým anglickým parkem, který si můžete projet na zapůjčeném kole v rámci netradiční cykloprohlídky.
Kolesovým parníkem na Slapy
Z centra Prahy z Rašínova nábřeží vyplouvá od května do září kolesový parník s cílem Slapská přehrada. Restaurační kolesový parník Vltava je poslední ze dvou historických parníků na Vltavě. Po vyplutí z hlavního města připlouvá k vodní nádrži Vrané, kde k těm nejatraktivnějším místům patří soutok Vltavy se Sázavou a davelský Ostrov s pozůstatky benediktínského kláštera. Do druhého úseku plavby parník vyzdvihne plavební komora Štěchovice s téměř dvacetimetrovým rozdílem hladin. Samotná Štěchovická přehrada obklopena skalnatými svahy je pak třešničkou na dortu celého výletu. Cílové přístaviště leží v Třebenicích pod hrází Slapské přehrady.
Vodácká romantika
Údolí mezi Zvíkovcem a Roztoky patří mezi nejhezčí úsek řeky Berounky. Vyplout můžete ze Zvíkovce a pokračovat se sjezdem rozvaleného jezu u Kočkova mlýna. U dalšího jezu v Čilé vyrazte na dvoukilometrovou procházkou ke Skryjským jezírkům. Pod jezem na druhém břehu řeky navštivte také Elektroskanzen. Plavba však zdaleka nekončí, pomalu připlouváte na území Oty Pavla. Řeka se tu zařezává do hlubokého údolí, budete míjet zříceninu hradu Týřov, skalní útvary i Kouřimeckou roubenku, která vašemu výletu dodá až pohádkový nádech. Pokračujte k Luhu pod Branovem. Narazíte zde na Pamětní síň Oty Pavla, která je umístěna v domku, kde mladý spisovatel pobýval před 2. světovou válkou.
Adrenalin na vlně
Ve Wakesurf Obříství, jenom půl hodiny autem od metropole, se dá zažít jeden z nejlepších wakesurfingů ve středních Čechách. Po suché přípravě na břehu přijde zkouška naostro. Zapřáhnete prkno za loď a už si dopřáváte parádní vlnu. Kromě wakesurfu vyzkoušejte i wakeboarding nebo waterskiing.
Jistota čisté vody
Jezero Lhota nedaleko Brandýsa nad Labem vás bude bavit. Najdete zde písčité pláže, nuda pláž, občerstvení nebo dětské a beachvolejbalové hřiště. V létě se tu konají kulturní akce pod širým nebem, o sobotách zase paddle jóga. I když nemá jezero přítok ani odtok, o kvalitu zdejší blankytně modré vody se bát nemusíte. Díky speciálnímu, ultrazvukovému čištění, nemají žádné řasy šanci.
Více tipů najdete na www.pustitkvode.cz.