Obec Horská Kvilda stojí na pomezí Šumavského národního parku a je obklopena okouzlující horskou přírodou. Cílem návštěvníků, kteří do tohoto méně známého koutu Šumavy zamíří, jsou mimo jiné i rozsáhlá rašeliniště, známá pod názvem Jezerní slať. Tento unikátní ekosystém byl v roce 1933 vyhlášen přírodní rezervací. To zachránilo rašeliniště před fatálními následky těžby, která zde v 19. a 20. století čile probíhala. Na okraji slatě se nachází dvojpodlažní dřevěná rozhledna, ze které je nádherný výhled na celé rašeliniště i do širšího okolí.
Při stoupání z parkoviště k Jezerní slati míjejí turisté objekt malebné Horské farmy, postavené na místě původní zemědělské usedlosti. Ještě před druhou světovou válkou se tu nacházel rozlehlý statek s hospodářstvím, který však postupně chátral, až zmizel úplně. Cílem majitele současné Horské farmy, Ing. Luboše Franka, bylo vybudovat stavbu s respektem k okolní přírodě. Díky pečlivě propracovanému projektu se to podařilo a budova se postupně stává přirozenou součástí okolí, stejně jako tomu bylo u původní usedlosti. V blízkosti Horské farmy teče Ranklovský potok, který obývají chránění bobři. V zátočinách potoka tak můžeme narazit na stromy, které nesou stopy jejich činnosti a dokonce i typickou bobří hráz. Kolem potoka se nacházejí také valy zeminy, které jsou památkou na historickou těžbu zlata. Takzvané „sejpy“ zde zůstaly po krátkém, ale intenzivním období rýžování zlata, které probíhalo v době pozdního středověku.
Návštěvníci přírodních zajímavostí v okolí Horské Kvildy by však neměli zapomínat na teplé oblečení. I v létě se zde můžeme setkat s teplotami jen lehce nad bodem mrazu a v průběhu zimních měsíců spadne rtuť teploměru i k mínus 30 stupňům celsia. V lednu 1987 byla na Jezerní slati naměřena teplota dokonce -41,6 °C.