Prodloužená návštěvní doba, zpřístupnění všech nabízených okruhů, mimořádné prohlídky a prohlídky přizpůsobené dětem – to je stálá nabídka na památkových objektech ve správě Národního památkového ústavu během letních prázdnin. V srpnu ji doplní také setkání automobilových veteránů v Ratibořicích a Litomyšli, hudební festivaly na Kuksu a Hrádku u Nechanic, Skotské hry na Sychrově a také velkolepý program na hradě Bezděz.
Královský hrad Bezděz založil v roce 1264 král železný a zlatý Přemysl Otakar II. Hrad, který měl být důstojným místem pobytu našich králů, se stal krátce po Přemyslově smrti (26. srpna 1278) v bitvě u Suchých Krut na Moravském poli vězením jeho sedmiletého syna Václava a ovdovělé královny Kunhuty. Od roku 1627 byl hrad v majetku Valdštejnů. Klášter montserratských benediktýnů zde byl zřízen v roce 1661, zrušen byl reformou císaře Josefa II. roku 1785. V období romantismu se zde inspirovala řada umělců, mezi něž patřil také básník Karel Hynek Mácha se svojí lyricko-epickou poemou Máj.
Hrad je ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově a v posledních deseti letech prošel rozsáhlými stavebními obnovami, které mu vrátily původní vzhled a umožňují návštěvníkům návrat do doby, kdy hrad plnil svůj obranný i reprezentativní účel. Od roku 2015 byla obnovována hradní kaple (krovy, střešní pláště, vitráže), v roce 2018 byl zpřístupněn Manský palác (někdy označován také jako Templářský) s novými expozicemi, bylo opravováno zábradlí i přístupová cesta na hrad, v letošním roce byla dobudována nákladová lanovka, je zaveden nový informační systém pro návštěvníky, na děti zde čeká hra O poklad kralevice Václava, byl opraven ochoz na Velké věži. I díky těmto zásahům se hrad Bezděz stal vyhledávanou památkou, kterou i přes příkřejší přístupovou cestu navštíví ročně v průměru přes 55 tisíc návštěvníků.
Založení hradu připomene dvoudenní slavnost 9. – 10. srpna, která začne v pátek v 17 hodin v amfiteátru pod hradem (historické osobnosti, šermíři, představení zakládací listiny, muzikál i hudební vystoupení) a vyvrcholí v sobotu celodenním programem, kdy se na hrad dostaví sám král Přemysl Otakar II. v doprovodu historických osobností. Na programu je také divadlo, koncerty K. Nývltové, M. Maxy, D. Deyla, dobová hudba, šermířská klání a závěrečná ohňová show – více zde: www.hrad-bezdez.cz
Speciální prodloužené prohlídky, které se věnují i exteriérům a přilehlým zámeckým budovám jsou v nabídce zámku Hrádek u Nechanic 10. srpna, na stejný den je připravena Letní empírová slavnost na zámku Opočno. V neděli 11. srpna budou mít své ležení Manové Přemysla Otakara na III. nádvoří náchodského zámku a ve vybraných časech představí se šermířské dovednosti. Do 18. srpna si můžete ověřit, co je pravdy na tom, že o zámeckou zahradu ve Slatiňanech pečují skřítci – výstava jejich obydlí je novým lákadlem pro dětské návštěvníky.
Projekt Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů má pro rok 2024 podtitul Habsburkové – domovem i v Českých zemích. Čtrnáctý ročník představuje veřejnosti, jak Habsburkové bydleli v Čechách a na Moravě v 18.–20. století. Jedním ze stěžejních objektů je zámek Zákupy na Českolipsku, kde jsou pravidelně realizovány veřejností velmi vyhledávané prohlídky v doprovodu členů habsburské dynastie. Na srpen jsou naplánovány prohlídky s císařem Ferdinandem Dobrotivým a císařovnou Marií Annou Karolínou a také s korunním princem Rudolfem a jeho manželkou Štěpánkou Belgickou.
Sobota 24. srpna bude patřit oblíbené Hradozámecké noci, do níž se zapojí všechny památky ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku. Naplánovány jsou večerní prohlídky, prohlídky kostýmované – tajemné i satirické, opékání špekáčků, přednáška či volná procházka objektem za svitu lamp, svic či loučí.
Kompletní program naleznete zde: https://www.npu.cz/cs/o-nas/projekty/temata/102970-hradozamecka-noc-2024