Ačkoliv je letecká doprava považována za jednu z nejbezpečnějších, většině cestovatelů nedělá žádný problém a mnozí z nich létání vyhledávají jako vzrušující zážitek, určitá část populace během letu zažívá stres, nervozitu a další nepříjemné pocity, které mohou vyústit až do stavu úzkosti či panické ataky. V průzkumu travel-tech společnosti Kiwi.com a výzkumné agentury STEM/MARK, se téměř jedna pětina Čechů (18,8 %) přiznala, že létání letadlem je pro ni do určité míry stresující součást cestování, pro některé z nich jde o nepříjemný zážitek. Nemalá část z nich, zejména muži, jej pak zahání sklenkou alkoholu či medikamenty. Podle odborníků však existují účinnější a z dlouhodobého hlediska bezpečnější metody, které strach z létání mohou dokonce zcela odbourat.
Zrychlené dýchání, nervozita, vyšší tep, mravenčení v končetinách, bolest hlavy či nevolnost – to vše mohou být příznaky strachu či přímo fobie z létání, kterou dobře zná i Nikola z Prahy (28).
„Strach z létání mě provází už asi od 15 let. Přestože létám 6-8x do roka, je to pro mě vždy extrémně nepříjemný zážitek. Většinou už na to tak týden až 14 dní předem myslím, postupně se mi zhoršuje spaní, zdá se mi o tom a v hlavě si přehrávám všechny možné scénáře. Na letišti samotném je to docela snesitelné, zlom ale nastává u gatu. Přestanu mluvit, mám studené ruce, potím se a zrychleně dýchám. Jakmile jsme na runway, extrémně se celá třesu, buší mi srdce, bolí mě hlava a většinou fňukám a chci, aby už byl konec,” popisuje nepříjemné pocity Nikola, která dle svých slov během panické ataky současně sleduje veškeré pohyby a zvuky letadla i pasažérů.
Ztráta kontroly
„Někteří lidé trpící aviofobií mohou pociťovat nepříjemné pocity dokonce i při pouhé myšlence na let,” říká Kata Mraz, psycholožka a vedoucí kliniky GCP Europe. „Pro většinu je největším problémem ztráta kontroly nad situací. Okamžikem, kdy se zavřou dveře od letadla, člověk nemůže jen tak odejít a situaci opustit. S tím úzce souvisí fakt, že pokud se dostaví nepříjemné projevy aviofobie, dotyčný se s nimi musí vypořádat rovněž na palubě letadla a přečkat z jeho pohledu několik dlouhých hodin letu,” dodává.
To je příklad i Nikoly. „Největší strach mám z toho, že nad tím nemám kontrolu já. Nic s tím nezmůžu. Zajímavé je, že jakmile se vypnou kontrolky, už nad tím nepřemýšlím. Pokud se tedy neohlásí turbulence,” potvrzuje obvyklou praxi cestovatelka.
Češi řeší obavy filmem i alkoholem
Většina Čechů, která s podobnými obavami bojuje, se je dle průzkumu snaží během letu rozptýlit. Činí tak například sledováním filmů či poslechem hudby (44 %), někteří se ho pokouší zaspat (24%), jiní ho zahání sklenkou vína (19 %) či za pomocí prášků na uklidnění (14 %), což je i případ Nikoly a cca 10 % žen.
„Musím si otupit smysly, aby se to se mnou dalo vydržet. Je to i pro dobro těch, co se mnou létají. Pomáhá mi si s někým povídat, třeba s letuškou. Personál letadla je obvykle strašně milý a snaží se pomoci,” líčí své metody Nikola, která se přes všechny své obavy cestování letadlem nevzdává.
Právě alkohol a medikamenty jsou častým pomocníkem cestovatelů během jejich cest, ale ne vždy je to ten nejvhodnější způsob, jak strachu z létání čelit. “Požití alkoholu či léků má obvykle uklidňující účinky, cestující se po nich mohou cítit ospalejší a uvolněnější, což jim může pomoci lépe se vyrovnat s nezvyklou situací. Sedativní účinky však přináší i zhoršenou schopnost soustředit se, reagovat a být plně při vědomí, navíc mohou přetrvávat i po samotném letu,” dodává Kata Mráz.
Pomohou relaxační cvičení i opakovaná zkušenost
Pro zvládnutí strachu z létání existuje celá řada praktických rad. Většina odborníků se shoduje, že tím nejdůležitějším krokem je především nevyhýbat se létání úplně. Není náhodou, že létání se nejvíc obávají ti, kdo letadlem ještě necestovali. Opakovanou pozitivní zkušeností lze strach zmírnit, byť nemusí vymizet úplně. Na druhou stranu lehké obavy či nervozita před cestou nejsou nic nenormálního. Odborníci doporučují naplánovat si cestu s dostatečným předstihem, nechat si dostatek času na cestu na letiště a vyhnout se tak zbytečnému stresu navíc. Pokud je ta možnost, sedadlo by se v ideálním případě mělo nacházet nad křídlem letadla, kde jsou případné otřesy způsobené turbulencí, které mohou pasažéry zneklidnit, nejslabší. Pro zklidnění jsou vhodné relaxační techniky a dechová cvičení, které bychom však měli praktikovat průběžně a ne až ve chvíli, kdy nastupujeme do letadla.
Stále však platí, že většina lidí cestu letadlem považuje za normální součást dovolené, pro některé je dokonce nenahraditelným rituálem. „Přes 80 % Čechů létá bez problémů. Nepřekvapí také, že čím častěji lidé létají, tím méně se bojí. Zjistili jsme mimo jiné, že létání jsou více nakloněni lidé, kteří cestují za dobrodružstvím,” dodává Eliška Řezníček Dočkalová, ředitelka zákaznické péče Kiwi.com.