Obrovské nástěnné malby, miniaturní pop-up sochy a ruiny plné eklektických dekorací – Budapešť překypuje městským uměním. Živoucí malby oživují městskou krajinu, zvětralé požární zdi se mění v masivní plátna a překvapivé sochy se objevují jakoby odnikud. Procházka budapešťskými ulicemi nabízí strhující zážitek. Objevíte stopy bohaté historie města protkané úžasnými ukázkami umění 21. století.
Charakter Budapešti určuje jedinečná směs starého a nového. Tento neustálý vývoj utváří vzhled města, kde jsou běžné opuštěné a zchátralé budovy. Toto prostředí dalo vzniknout živé pouliční umělecké scéně, kterou charakterizují zejména velkoplošné nástěnné malby na požárních zdech. Díky práci vynalézavých umělců se stále více obyčejných zdí mění v monumentální umělecká díla, která těmto opotřebovaným stavbám vdechují život. Cílem této nové vlny pouličního umění jsou navíc proměna veřejných prostranství v umělecké galerie bez jakéhokoli komerčního záměru, šíření osvěty a někdy až ironické a humorné reflexe života.
Pouliční umění, legální i podzemní, najdete po celém městě, ale nejpočetnější a nejpůsobivější příklady se soustřeďují v židovské čtvrti v 7. budapešťském obvodu. Tato čtvrť slouží jako centrum budapešťské kultury a v jejím bezprostředním okolí se nachází mnoho nejznámějších nástěnných maleb.
Kdysi uzavřené ghetto s pohnutou historií prošlo pozoruhodnou proměnou a stalo se jednou z nejmódnějších budapešťských čtvrtí. Mnohé z jeho budov, poznamenaných druhou světovou válkou, již desítky let chátrají. V rámci soustředěného úsilí o oživení této centrální oblasti vyzvala Budapešť umělce z celého světa, aby zchátralé budovy proměnili v moderní nástěnné malby a vnesli do čtvrti novou energii a tvůrčího ducha.
Pouliční umění a graffiti jsou rozesety po celé Budapešti, takže hledání těchto skrytých skvostů představuje jedinečný způsob, jak prozkoumat město a nasát jeho atmosféru. Procházka ulicemi VII. obvodu je jako návštěva živé výstavy umění pod širým nebem. Nejlepší místa pouličního umění v Budapešti jsou podrobně popsána na přehledné mapě, která návštěvníky zavede k nástěnným malbám a graffiti, které v této oblasti nelze přehlédnout.
Nedaleko synagogy na náměstí Rumbach Sebestyén vás ve čtvrti pojmenované po ní přivítá portrét oblíbené habsburské panovnice císařovny Alžběty. Erzsébetváros neboli „Alžbětino město“ je centrem poutavého pouličního umění. Nedaleko se nachází obrovská nástěnná malba připomínající legendární fotbalové vítězství Maďarska nad Anglií v roce 1953, na níž je scéna vyobrazena vedle dobových novinových titulků.
Naproti přes ulici je nástěnná malba Rubikovy kostky, která naznačuje řešení hlavolamu, jehož lze dosáhnout maximálně 20 tahy. Nástěnná malba odráží názor jejího maďarského tvůrce Ernő Rubika, že vždy existuje řešení – a ne jen jedno. Toto dílo bylo namalováno v roce 2014 u příležitosti 40. výročí vzniku Rubikovy kostky a 70. narozenin jejího vynálezce. Samotná nástěnná malba je vizuálním hlavolamem složeným z malých, živých kruhů v plakátovém stylu. Je ozvěnou motta Ernő Rubika, jehož vzkaz je napsán v levém dolním rohu v maďarštině.
O kousek dál se nachází barevná nástěnná malba španělského umělce Okudy, která vzdává hold „andělu Budapešti“, španělskému diplomatovi Ángelu Sanz Brizovi, který za druhé světové války zachránil mnoho maďarských Židů před deportací. Nástěnná malba britského umělce Luka Embdena, která odráží současnou roli čtvrti jako centra nočního života, propaguje toleranci a vyzývá milovníky nočního života aby „milovali bližního svého“, a byli ohleduplní vůči sousedům. Na tomto místě se také dají pořídit skvělé selfie.
Na ulici Kertész č. 27 je nástěnná malba Španěla Dana Ferrera inspirovaná Alenkou v říši divů, která zobrazuje dívku překračující své hranice a symbolizuje naději do budoucna. Pokud se vydáte do ulice Wesselényi 40, najdete zde velkoplošnou rekonstrukci obálky časopisu Time z roku 1956, na které byl maďarský bojovník za svobodu oceněn jako „Muž roku“. Tato nástěnná malba vzdává hold mladým hrdinům protisovětského povstání.
Umění v Budapešti se však neomezuje pouze na zdi – po celém městě jsou rozesety také sochy. Malá princezna László Martona, vytvořená v roce 1972 a umístěná na nábřeží Dunaje, je bronzová socha, která zobrazuje sochařovu dceru. Maďarsko-ukrajinský umělec Mihajlo Kolodko zase vytvořil řadu zajímavých soch, například Rubikovu kostku nebo tank, které jsou pečlivě navrženy tak, aby vypadaly překvapivě realisticky. Mezi jeho sochami mohou návštěvníci poznat žabáka Kermita, kterého najdou na náměstí Szabadság, nebo surikatu s revolverem v tlapě, která se nachází poblíž sochy televizního detektiva Colomba na Falk Miksa utca. U Colombových nohou sedí jeho věrný baset, který tento humorný obrázek dotváří. Na budapešťském mezinárodním letišti Ference Liszta, před terminálem 2A, sedí Kolodkova bronzová socha skladatele Franze Liszta na kufru, jako by se chystal na cestu, a dodává tak vstupu na letiště rozmarný nádech.
Při návštěvě maďarského hlavního města se musíte zastavit v 7. budapešťském obvodu, který je srdcem tohoto živého hnutí, kde jeho nástěnné malby vyprávějí o vývoji města. Prozkoumejte pozoruhodné sochy, projděte se po městě, pokochejte se uměním a objevte jedinečnou směs historie a moderní kultury. Budapešť nabízí nezapomenutelné umělecké dobrodružství – od pouličních nástěnných maleb až po živé ruin bary. Těšíme se na vaši návštěvu!