Jak jinak strávit léto než cestováním a poznáváním cizích zemí? A když už cestovat, tak pořádně, bez omezení a svačiny z domova. Minimálně na tom se shodují čeští cestovatelé. Jaké jsou zvyky, obavy a preference při výběru dovolených se ptala přední travel-tech společnost Kiwi.com ve spolupráci s agenturou STEM/MARK, která na toto téma provedla rozsáhlý průzkum.
Minimálně jednou se letos za hranice České republiky vydá 34 % respondentů. Dvakrát až třikrát dokonce celých 32 % Čechů. Největší motivací pro většinu z dotazovaných je relaxace (73 %). Výjimkou v „evropském rybníčku“ jsou Španělé, kteří více než odpočinku holdují poznávání nových míst a kultur.
„Pro mě a mého partnera je dovolená takové „světlo na konci tunelu“ po každodenní pracovní rutině. A tak když už cestovat, tak pořádně, bez omezení, na maximum. Zkrátka do plných,“ říká zákaznice Kiwi.com Kateřina.
Preference? Relax a kvalitní ubytování
Ruku v ruce s cestováním za relaxací a odpočinkem se pojí také důležitost kvalitního ubytování. Na tom se shodlo 54 % dotazovaných. Následují kulturní zajímavosti daného místa, ceny letenek a bezpečnost. Pouze 9 % respondentů raději létá do zemí, kde nemají jazykovou bariéru a bez problému se domluví.
Když cestovat, tak „do plných“
Na dotaz, zdali lidé změní v souvislosti s inflací a dražšími cenami v letošním roce své cestovní zvyklosti, se třetina z nich shodla na tom, že kvůli tomu své cestovatelské preference rozhodně měnit nebudou. Zbytek bude šetřit na cestovních nákladech nebo omezí nákupy jiných drahých položek (elektronika, oblečení, stravování atd.).
Na dovolené chce 65 % respondentů věnovat nicnedělání a spontánnímu užívání si toho, co přináší život v místní dovolenkové lokalitě. Jen 7 % cestovatelů ve věku 18-37 let jede do zahraničí na party, dalších 7 % dohnat ztracený spánek.
„Cestování je pro mě o poznávání, vyčištění hlavy od pracovních povinností a zážitcích. Na svém bucket-listu mám ještě mnoho neprobádaných zemí a těším se, co mi každá z nich přinese,“ svěřuje se cestovatel Pavel.
Na dovolenou bez obav? Spíše ne
„Mojí noční můrou je situace, kdy doletím do vysněné dovolenkové destinace a ztratí se mi kufr a já skončím jen v teplákovce a mobilem na letišti. Proto s sebou v příručním batohu mám vždy základní hygienické potřeby, plavky a alespoň jedno tričko a spodní prádlo na převléknutí. Je to můj oblíbený a osobně otestovaný tip,“ svěřuje se cestovatelka Barbora.
Fakt, že mají lidé největší strach ze ztráty zavazadel, svědčí také průzkum agentury STEM/MARK – celých 45 %. Teprve pak mají lidé obavy z logistiky v případě, že se jim zruší let (36 %) nebo z nedostatku informací, popř. chybějících potřebných dokumentů (28 %).
To, že se zavazadla občas mohou během cest, zejména s přestupy, zatoulat, nelze bohužel tak úplně předvídat, a proto je nejlepší být připraven, anebo se naučit cestovat nalehko, tak jako World Travel Hackers (WTH). “Cestovat jen s příručním zavazadlem je vlastně taky takový hack. A my ho chceme předávat i dalším našim zákazníkům. Jedna z výzev, kterou budou naši letošní účastníci WTH plnit, je právě balení a cestování po dobu čtyř týdnů jen se zavazadlem – batohem, který odpovídá rozměrům vhodným do letadla. Takže, pokud v této oblasti stále nejste profíci a daří se vám naplnit loďák i na prodloužený víkend, určitě vám brzy nějaké chytré tipy a triky přineseme,” radí Christophe Wechsler, kreativní ředitel Kiwi.com.