Židovské hřbitovy mají své nezaměnitelné kouzlo. Hebrejsky se hřbitov nazývá bejt ha-chajim, v překladu Dům života. Třebíčský Židovský hřbitov patří mezi největší a nejlépe zachovalé hřbitovy v České republice. Vznikl přibližně v první polovině 17. století.
Hřbitov má 3000 rozličných kamenných náhrobků a přibližně 11 tisíc pohřbených. Nejstarší čitelný náhrobek pochází z roku 1631.
Židovský hřbitov je volně přístupný veřejnosti. Naleznete tu hroby některých významných předních představitelů třebíčské Židovské obce, mezi které patří například rabín J. j. Pollak a S. Pollak nebo například zakladatel židovské nemocnice Dr. Šimon Schuchny.
V areálu hřbitova se nachází památník padlých vojínů 1. Světové války a památník holocaustu.
Za druhé světové války byla židovská komunita, stejně jako na jiných místech, těžce postižena. Z koncentračních táborů se z 290 obyvatel vrátilo pouhých 10. V roce 1957 zde byl odhalen pomník obětem rasové genocidy z II. světové války.
V dnešní době se na hřbitově pohřbívá jen zřídka. Poslední pohřeb byl v roce 2019.
Nedaleko hřbitova se rozprostírá starobylá židovská čtvrť. Patří mezi největší židovské čtvrti v Evropě. Najdete zde 123 dochovaných staveb, úzké uličky mezi domy, veřejné průchody, Přední a Zadní synagogu a mnoho dalšího.
Třebíčský Židovský hřbitov byl v roce 2003 zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Foto: Life4you.cz