Volnočasové cestování je pro většinu lidí příležitostí k odpočinku a vydechnutí, není tedy divu, že přes 90 % Čechů, kteří cestují, tvrdí, že jim zlepšuje duševní pohodu. A pokud je jim tato možnost odepřena, pociťují negativní efekt na psychiku až dvě třetiny z nich. Pro většinu z českých cestovatelů je pak optimální odcestovat na dovolenou alespoň jednou či dvakrát ročně. Vyplývá to z průzkumu Kiwi.com provedeného společností STEM/MARK.
Nemožnost cestovat ovlivňuje psychiku u ⅔ lidí
Negativní dopady způsobené omezenými cestovatelskými možnostmi se objevily například během pandemie u 56 % lidí a nejčastěji se projevovaly emoční nestabilitou a proměnami nálad (téměř 48 %), ale také úzkostmi a depresemi (47 %). Nepřekvapivě nastaly zejména u mladších cestovatelů, kteří omezením trpí více.
“Zvýšená úzkost či stres je normální reakce vyvolaná nemožností cestovat. Většina našich zvyků a rutin, na které spoléháme a mezi které patří také cestování, nám pomáhají vyrovnat se s každodenními problémy. Vynechání dovolené se tedy může výrazně podepsat na naší psychické pohodě,” říká Kata Mráz, psycholožka a vedoucí kliniky CGP Europe.
Dovolená 1-2x ročně je zlatý střed, dobrodruzi vyráží častěji
Aby si skutečně odpočinuli, potřebuje dovolenou alespoň jedenkrát ročně 36 % lidí, hned v závěsu, 33 % lidí, musí odcestovat dvakrát do roka. Více i méně frekventované cesty volí menší část cestovatelů, například dovolenou více než pětkrát za rok potřebují jen 3 procenta lidí a stejná část pro dosažení duševní pohody nemusí jezdit vůbec nikam. Obecně je pravidlem, že lidé, kteří preferují dobrodružnější dovolenou, vykazují také potřebu vyšší frekvence cestování. To platí také pro ty s univerzitním vzděláním.
“Potřeba cestovat je pro mnohé spojena s potřebou dobít baterky. Pokud porovnáme výsledky průzkumu s našimi daty, je zajímavé, že si cestovatelé tyto potřeby skutečně plní. Zjistili jsme, že lidé, kteří si rezervují své lety opakovaně, skutečně cestují v průměru 2x ročně, což kopíruje výsledky průzkumu,” komentuje trend Eliška Řezníček Dočkalová, ředitelka zákaznické péče v Kiwi.com. “Zajímavostí je, že lidé, kteří cestují opakovaně, nejčastěji rezervují letenky v měsíci dubnu,” dodává.
“Odpočinek od každodenních starostí má pozitivní dopad jak na fyzické zdraví, tak i na naši duševní pohodu. Dovolená sama o sobě může lidem pomoci začít nahlížet na život v trochu jiném světle stejně tak jako na stres, kterému jsou vystavovány v běžném životě. Ti z nás, kteří si pravidelně dopřávají dostatečnou dovolenou, jsou tak méně ohroženi srdečními chorobami a mají větší motivaci ve své práci, ale zlepšují i své vztahy,” dodává Kata Mráz.