Adoptuj mě! Zoo Praha dnes představí svou letošní adopční kampaň. I tento rok pomůže zvířecím sirotkům najít adoptivní rodiče nebo sponzory. Kromě získání podporovatelů chce kampaň neopodstatněně přehlížená zvířata představit veřejnosti, jejíž přízeň si pro svou jedinečnost zaslouží. Adopční listina může být navíc smysluplným vánočním dárkem, který potěší nejen zvířata, ale i vaše blízké.
„Naši ‚sirotci‘ jsou zvířata, která od začátku roku nezískala žádného adoptivního rodiče nebo sponzora. Rekrutují se nejen z druhů, jež nebudí příliš pozornosti, ale také z nově chovaných zvířat. V letošní šestici sirotků je tak vedle gekona přilbového například velmi zajímavá a podle mého názoru velice atraktivní madagaskarská šelma fosa,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Díky adopční listině se mecenáši stávají členy širokého klubu přátel zoo a jsou zváni na významné společenské akce: například na slavnostní zahájení nové sezóny na jaře, na výroční slavnost v září či na prosincové setkání sponzorů.
Své mecenáše letos hledají:
Přejete si do nového roku jiný pohled na život? Adoptujte kombu jižní. Tato poloopice totiž dokáže otočit hlavu o celých 180 stupňů. Náš letošní nejroztomilejší sirotek si svého mecenáše může získat i svýma velkýma hnědýma očima, roztomilými boltci a hustou šedohnědou srstí. Své fanoušky zaujme i huňatým chlupatým ocasem, který jí pomáhá při působivých skocích. Přijďte se na ně podívat do nokturna Afriky zblízka.
Po uzavření manželství na celý život zazdí dvojzoborožec hnědavý svou vyvolenou v dutině stromu. A to věřte nevěřte pro její dobro. Samice totiž v bezpečném úkrytu snese vejce, a dokonce i přepeří. Partner nejen ji, ale později i mláďata krmí po celou dobu hnízdění pouze úzkou škvírou. Až později, když potomci povyrostou, samice vylétne a druhovi s krmením pomáhá. Tohoto filipínského endemita s fascinujícím rodinným životem si můžete prohlédnout ve voliérách poblíž Ostrova lemurů.
„Fosa hlad, fosa žrát.“ Díky této ikonické větě ze známého animovaného filmu se s fosami seznámila i široká veřejnost. S chovem největších madagaskarských šelem jsme začali letos v létě a rychle se staly jedněmi z nejvyhledávanějších druhů v Pavilonu šelem a plazů. O to je překvapivější, že dosud nemá svého adoptivního rodiče. Tomu by mohla do života přinést například flexibilitu, je totiž neuvěřitelně pohyblivá a dokonale přizpůsobená životu na stromech. Díky své ohebnosti dokáže šplhat i hlavou dolů.
Gekoni, obyčejně proslulí svými „přísavkami“, tvoří daleko rozmanitější skupinu, než si běžně lidé dokáží představit. Někteří si při šplhání pomáhají zahnutými drápky, někteří zase nešplhají vůbec a místo toho se zahrabávají do substrátu. Jedním z pozemních druhů je i gekon přilbový. Zajímavostí je, že jeho blízcí příbuzní nemají o přísavky nouze, on o ně však postupně přechodem na zem přišel. Zato se ale výrazně zvedlo tělo i hlava a má tak díky tomu osobitý pohled na život. Jeho výjimečnost stvrdí i jedno prvenství. Právě u něj vědci poprvé objevili barevné noční vidění. Podívejte se na něj zblízka v Africe zblízka – na své adoptivní rodiče už netrpělivě čeká.
Fotografie mláďat bércounů Petersových letos na sociálních sítích vzbudily doslova senzaci. Zoo Praha navíc tento druh s typickým bizarním chobůtkem odchovala jako první v republice. Přestože svým vzhledem připomínají spíše hlodavce, geneticky mají blíže ke slonům, damanům nebo hrabáčům, se kterými patří do starobylé africké skupiny Afrotheria. Bércouni Petersovi jsou nejbarevnějšími ze všech bércounů, třeba tak jejich adopce ozdobí právě vaše Vánoce. Navštívit je můžete v pavilonu Afrika zblízka.
Rohatý křikloun, i tak se přezdívá kamišovi růžkatému. Kvůli chrupavčitému výrůstku, který může dosahovat až patnácti centimetrů, by jen málokdo tipl, že patří do příbuzenstva hus, kachen nebo labutí. Adoptivního rodiče si možná získá svým bojovným duchem. V ohbí křídel totiž skrývá ostruhy, které je připraven použít v boji. Poslechnout si jeho zvonivý hlas můžete v Ptačích mokřadech v blízkosti člunozobců.
Kromě zvířecích sirotků můžete samozřejmě vybírat ze stovek dalších druhů zvířat chovaných v Zoo Praha. Adopční či sponzorský formulář snadno vyplníte na webu https://www.zoopraha.cz/jak-pomoci/adopce/seznam-zvirat-pro-adopci.