I v zimním období zoo skýtá úžasný zážitek, je v ní poměrně málo návštěvníků, ale k překvapení mnohých jsou zvířata aktivní. Mezi otužilce patří pandy, irbisové nebo i plameňáci.
Přemýšleli jste někdy nad tím, co dělají zvířata v zoo v zimě? A jestli je vůbec můžete vidět? Samozřejmě, můžete! Dokonce je zimní zoo na návštěvu jako dělaná! „V zimním období je v zahradě méně návštěvníků než v létě, zoo si tedy více užijete, má takovou komornější atmosféru,“ popisuje ředitel jihlavské zoo Jan Vašák. „Přitom mnohá zvířata jsou aktivní, i když je venku sníh, třeba pandy červené nebo irbisy běžně v zimě uvidíte,“ zve na návštěvu. Oba zmíněné druhy pocházejí z vysokohorských oblastí, proto si v letních vedrech nelibují, naopak si užijí spíše zimu.
Chladné počasí neodradí od zimní procházky ani „tropická“ zvířata. Tygři, medvědi malajští, zebry, ale i plameňáci nebo žirafy si rádi vyjdou ven. Pro mnohé návštěvníky je překvapivé, že africkým žirafám mráz nevadí. „Nesmí však uklouznout na ledu, aby si neporanily nohy,“ vysvětluje Vašák. „Na určitou dobu chodí v zimě ven i pekari, prasata visajanská, tapíři nebo babirusy, obecně většina druhů, které chováme, chodí ven celoročně,“ doplňuje. Teplomilné druhy si s příchodem zimy postupně zvykají na chladnější počasí, a díky tomu se pak můžou jít ven i v zimních měsících, vždy s ohledem na venkovní teploty. Prakticky celou zimu naopak ve vnitřních ubikacích stráví lemuři nebo drápkaté opice. Pozorovat je ale můžete, akorát je nenajdete ve venkovním výběhu.
Možná vás překvapí, že mezi zimní otužilce patří také plameňáci. Tito ptáci klidně snesou teploty do minus 10 až 15 stupňů bez sebemenších problémů. „U nich hrozí, že by se mohli poranit o led, nebo dokonce ve vodě zamrznout,“ říká Jan Vašák a pokračuje „to je taky důvod, proč jim na zimu zamezujeme vstup do vody, a mají tudíž k dispozici pouze část břehu podél jejich vnitřní ubikace.“ Kdyby byla nakonec zima vám, můžete se zahřát teplým nápojem anebo prohlídkou tropického pavilonu!