1000 lidí běželo na konci srpna v ostravské zoo pro želvy ostruhaté. Díky nim pošle Zoo Ostrava na ochranu těchto třetích největších suchozemských želv 203 tis. Kč! Všechny ročníky charitativních běhů v Zoo Ostrava vynesly na podporu záchranných programů v různých částech světa téměř 1,5 mil. Kč.
V srpnu se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava uskutečnil již osmý ročník charitativního běhu pořádaný ve spolupráci s atletickým klubem SSK Vítkovice. Předešlých sedm ročníků podpořilo záchranné programy pro outloně váhavé, langury indočínské, lemury Sclaterovy, gibony stříbrné, luskouny ostrovní, loskutáky niaské a korály. Letošní ročník byl poprvé věnován zástupcům plazů – želvám.
Želva ostruhatá (Centrochelys sulcata) je třetí největší suchozemskou želvou světa a největším pevninským druhem želvy v Africe. Její původní domovinou jsou suché savany a polopouště na jižním okraji Sahary, od Senegalu na západě až po Súdán a Etiopii na východě. Hmotnost této želvy může dosahovat až 100 kg a délka krunýře bývá až 80 cm (vzácně až 100 cm).
Zatímco velikost těla je účinnou ochranou před přirozenými predátory, jejich charisma a působivé krunýře vedly k tomu, že lidé tyto želvy hojně odchytávali v celém jejich areálu. Kromě tohoto tlaku čelí želvy ostruhaté jednomu z nejdrsnějších prostředí na africkém kontinentu, nadměrnému spásání a postupujícímu rozšiřování pouští do jejich sahelského areálu. Kombinace těchto hrozeb vedla k vážnému poklesu početnosti divoké populace želvy ostruhaté v Senegalu. Ve skutečnosti není v současné době známo, zda v zemi stále existuje životaschopná divoká populace. Dnes je i tento druh vzácný a ohrožený vyhubením.
„Letošní ročník charitativního běhu jsme se proto věnovali neziskové organizaci African Chelonian Institute (ACI), jejímž cílem je vybudovat první centrum pro shromáždění znalostí týkajících se všech druhů želv afrického kontinentu a přidružených ostrovů“, říká Monika Vlčková, organizátorka charitativních běhů v Zoo Ostrava. ACI slouží také jako chovné zařízení pro ohrožené africké suchozemské, sladkovodní i mořské želvy; vytváří místní programy pro návrat želv zpět do jejich přirozeného prostředí; slouží jako školicí středisko pro studenty a výzkumné pracovníky a také jako vzdělávací centrum otevřené veřejnosti. Právě této organizaci bude věnováno 100 % výtěžku, který činí 203.669 Kč. „Jsem nesmírně šťastný, že se díky Běhu pro želvy podařilo vybrat více než 9 000 $ na zachování poslední zbývající divoké populace tohoto druhu zde v Senegalu“, říká Tomas Diagne, který v roce 2009 African Chelonian Institute založil s cílem rozšířit výzkum, chov a repatriaci všech 48 afrických druhů želv. Výtěžek bude věnován na vybudování terénní stanice a terénní výzkum.
„Do letošního ročníku se registrovalo celkem 1000 běžců, tedy byla naplněna maximální kapacita. Část trasy vedla botanickým parkem. Největší zájem byl o trasu 3 km, kterou si zvolilo přes 500 běžců. Nejstaršímu účastníkovi bylo dokonce 72 let!“ dodává Monika Vlčková.
Všechny ročníky charitativních běhů v Zoo Ostrava vynesly na podporu záchranných projektů v různých částech světa téměř 1,5 milion korun! Děkujeme všem, kteří se zúčastnili, „přiložili nohu k dílu“ a pomohli chránit ohrožené druhy zvířat na různých místech naší planety.