Stejně jako jejich jmenovci z legendárního amerického seriálu jsou i dva nové přírůstky táborské zoologické zahrady Přátelé. Dva medvědi baribalové po dlouhé cestě z nizozemské zoologické zahrady dorazili do Tábora v úterý pozdě večer a hned začali prozkoumávat svůj nový domov.
Dvojice medvědů baribalů z Nizozemí Chandler a Joey se už zabydluje v novém velkorysém výběhu v táborské zoologické zahradě. FOTO: ZOO Tábor/Martin Ondruch
„Na začátku léta nás nečekaně opustil oblíbený medvěd baribal Geňa, který nás doprovázel od samého počátku od záchrany zoo. Nejen že odešel člen naší velké táborské rodiny, ale jeho odchodem jsme přišli o celý živočišný druh. Díky spolupráci s evropskými zoologickými zahradami se nám podařilo velmi rychle zajistit baribaly nové. Nakonec jsme se domluvili s nizozemskou zoo Dierenpark Zie Zoo, ze které k nám v úterý večer přijela dvojice baribalů starých jeden a půl roku. Transport proběhl bez problémů a zdá se, že našim novým zvířatům u nás líbí. I přes únavu z dlouhé cesty se hned vrhli na prozkoumávání svého nového domova,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec a dodává, že zoo využila dočasné opuštěnosti výběhu k jeho kompletní rekonstrukci. „Mimo dalších věcí jsme vyměnili oplocení a výrazně zlepšili přístup do ubikací tak, aby byl pro baribaly mnohem komfortnější,“ dodává ředitel Korec.
Medvěd baribal pochází z USA a Kanady. Žije samotářským způsobem života, ostatním medvědům se vyhýbá. Aktivní je hlavně v noci. Je všežravec, hlavní složkou jejich jídelníčku je rostlinná potrava – hlavně výhonky rostlin, lesní plody, kořínky či ořechy. Loví také ryby či menší savce, nepohrdnou ani zdechlinou. Velice rádi mají med lesních včel. Má dlouhé nohy a krátké drápy, které používá k rozbíjení starých kmenů, z nichž vybírá červy a larvy. Velmi dobře pohyblivými pysky dokáže výborně trhat ovoce na stromech. Jeho uši jsou větší a více vztyčené než u medvědů hnědých.
Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech a největší soukromá zoo v Česku ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2023 ji navštívilo 111 tisíc lidí. ZOO Tábor jen nejvíce navštěvovaným místem táborského regionu a patří mezi nejnavštěvovanější místa Jihočeského kraje. Zoo je od 1. června do 31. srpna otevřená každý den od 9:00 do 18:00.
Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je reintrodukce zubra evropského do přírodních rezervací v Evropě. Podrobnosti o návratu tohoto majestátního tvora a možnosti, jak tento projekt podpořit, lze nalézt na webu www.zazubra.cz. Zásadním vědeckým projektem ZOO Tábor je výzkum dlouhověkosti psů a zubrů, jehož cílem je výrazně prodloužit věk. ZOO Tábor provozuje nejmodernější záchranné centrum CITES pro chladnomilné šelmy v Česku, jeho vybudování spolufinancoval Státní fond životního prostředí. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 535 zvířat, která patří k 81 živočišným druhům. Více než polovina z chovaných druhů patří mezi ohrožené. Generálním sponzorem je EKOSPOL.