Poprvé od loňského října se do svého venkovního výběhu vrátily velké želvy. Návštěvníci Zoo Praha tak konečně mohou tyto oblíbené plazy pozorovat i v době, kdy je jejich vnitřní expozice v Pavilonu velkých želv pro veřejnost stále uzavřena. Želví skupina se podle chovatelů z otevření travnatého výběhu velmi raduje a je možné ji nyní sledovat při prvních jarních pokusech o páření.
„Želvy jsou ektotermní živočichové a získávají teplo z vnějších zdrojů. Vyčkávali jsme tedy, až nám počasí opravdu dovolí je pustit ven,“ popisuje kurátor plazů Petr Velenský. „Ihned se rozběhly po trávníku a nevěděly co dřív, jestli se pustit do šťavnatého travního porostu nebo dát najevo radost ze života námluvami. U rozběhu jde samozřejmě o nadsázku, spíš se valí jako malé tanky, ale rychlost a zejména razance jejich pohybu může být pro laika překvapivá.“
Během zimních měsíců byla skupina ve vnitřních prostorách oddělena a želví samci se se samicemi a mladými samci potkali znovu až právě nyní venku.
„Želvy nesledují chováním, které vypadá jako páření nebo pokusy o ně, pouze reprodukci. Je to pro ně spíše sociální akt. Jsou to společenští tvorové, dávají tím najevo svou náklonnost a velmi k sobě v tomto směru lnou,“ upřesňuje chování želv při námluvách kurátor Velenský.
Pavilon velkých želv obývají želvy obrovské, santacruzská a pinzónská. Ne všechny z dvanáctičlenné skupiny ovšem láká pobyt na slunci.
„Samice se jdou ven pouze napást a opět se vrací dovnitř, stejně tak i dva mladí samci želvy obrovské,“ popisuje vrchní chovatelka velkých želv Nataša Velenská. „A ještě je tu náš Antonio, samec želvy sloní pinzónské. Z toho se přes léto stává vládce pavilonu a užívá si, že jej má přes den pouze pro sebe. Ven chodí opravdu jen minimálně.“
Foto: Želví námluvy a vzájemná náklonnost probíhají celoročně. Jejich intenzita je závislá na počasí a světelných podmínkách. Prvních procházky po venkovním výběhu jsou pro ně stimulem, kdy takřka vždy k pokusům o páření dojde. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha