Voliéra La Pampa – největší průchozí expozice v ostravské zoologické zahradě – je domovem několika jihoamerických druhů. Lidé ní mohou vstoupit a užít si přítomnost jejich obyvatel z bezprostřední blízkosti. Nad hlavami Vám zakrouží černí kondoři, růžoví kolpíci nebo pestrobarevní ibisi, na břehu jezírka se hlasitě ozývají hned tři páry pisil, které si úzkostlivě chrání svá mláďata. Na vodě si klidně plavou kachny. Po zemi se tu a tam mihne morče divoké a z křoví zatrylkuje drobný pěvec kardinálovec zelený. V La Pampě to zkrátka žije!
Voliéra La Pampa v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava je součástí chovatelsko-expozičního zařízení Jižní Amerika, které vzniklo úpravou expozice malých šelem. Voliéru obývá několik druhů zvířat vyskytujících se v Jižní Americe v provincii La Pampa v centrální Argentině, podle níž dostala voliéra své jméno. Návštěvníci do ní mohou přímo vstoupit a užít si přítomnost zvířat z bezprostřední blízkosti. Voliéra je z technického hlediska unikátní – je vystavěna resp. spletena z obří nerezové sítě, podobně jako je voliéra pro šimpanze u Pavilonu evoluce. Aktuálně ve voliéře žije osm druhů ptáků a jeden zástupce savců:
- čírka modrozobá (Spatula versicolor)
- ibis šedokřídlý (Theristicus melanopis)
- kachna bronzovokřídlá (Speculanas specularis)
- kardinálovec zelený (Gubernatrix cristata)
- kolpík růžový (Platalea ajaja)
- kondor havranovitý (Coragyps atratus)
- morče divoké (Cavia aperea)
- ostralka žlutozobá (Anas georgica spinicauda)
- pisila americká (Himantopus mexicanus)
Právě u pisil amerických mohou návštěvníci pozorovat i mláďata. Tři páry drobných dlouhonohých ptáků odchovávají celkem sedm mláďat – dvě, dvě a tři. Mláďata jsou první týdny na rozdíl od černobíle zbarvených dospělců pokryta hnědo-šedě kropenatým prachovým peřím. Díky tomu jsou téměř neviditelná a tedy chráněná před případnými predátory. I v La Pampě, pokud se zdržují na písčitém podkladu nebo na štěpce a nehýbou se, jsou snadno přehlédnutelná. Rodiče navíc své potomky střeží a cítí-li ohrožení, jeden z rodičů se hlasitým křikem snaží vetřelce či predátora odlákat, zatímco druhý zůstává u mláďat.
Nahlédnout do voliéry můžete každý den od 9 do 18 hodin (v areálu zoo můžete zůstat během prázdnin až do 20 hodin). Malou ochutnávku přináší i video.