Kačena má rohy, dlouhým ocasem odhání mouchy a váží několik set kilogramů. Napsat takové informace do písemné práce z přírodovědy, dopadl by student jako spolužáci Macha a Šebestové Pažout s Horáčkem, kterým učení nikdy příliš nešlo. Možná by za svůj vědomostní výkon dostal takový student od paní učitelky pěknou velkou pětku. A přece by měl pravdu. Možná se totiž vrátil z táborské zoologické zahrady, kde potkal „kačeny“ Matildu s Mafaldou. Tyto dvě osmileté dámy totiž nejsou jen tak obyčejné „kačeny“, ale Cacheny (čti: kačeny). Jde o jedno z nejmenších plemen tura domácího, které postupně vymírá. Na světě přežívají už jen poslední dva tisíce kusů. Žijí takřka výhradně v Portugalsku a Španělsku.
Plemeno Cachena je velmi starobylé a zachovalo si některé znaky praturů, například „pekelný“ dimorfismus. To znamená, že býci mají na rozdíl od samic černou hlavu, s dlouhými rohy tak připomínají čerta. U pozdějších plemen turů tento rozdíl ve zbarvení pohlaví vymizel.
Plemeno Cachena bylo vyšlechtěno v ne příliš úrodné oblasti Vila Real na severu Portugalska s poměrně drsným klimatem, na které se ale tento dobytek skvěle adaptoval. Díky malému vzrůstu, dorůstá jen 110 centimetrů, potřebuje méně energie a snadněji tak překoná období, kdy je nedostatek potravy. Původně toto plemeno chovali místní zemědělci pro maso, mléko i jako tažné zvíře. Dnes se využívá zejména pro produkci velmi kvalitního hovězího masa s ochrannou známkou místního původu „Carne Cachena da Peneda“. Mléka tento dobytek produkuje jen velmi málo, díky množství spasených vzácných a málo rozšířených bylin má velmi specifickou chuť i vůni. Vyrábí se z něj místní sýr „Brandas da Cachena“, který je vyhlášenou pochoutkou.
ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je nyní otevřená každodenně od 9:00 do 18:00.