Návštěvníci táborské zoologické zahrady se při průchodu kolem jejího výběhu často ptají, jestli je prázdný. Na první pohled tak opravdu může vypadat. Ale věřte, že jste pod bedlivým dohledem. Zatímco vy ji nevidíte, ona vás vidí velmi dobře. Rysí samice Zora se moc ráda schovává. Abyste ji spatřili, musíte se velmi dobře dívat. Abyste to neměli tak těžké, napovíme vám. Vykouknout na vás může odkudkoliv, třeba zpoza stromu nebo starého kmene. Tak co, odkud vybafne právě na vás?
Táborská zoologická zahrada chová rysy ostrovidy, kteří jsou největší kočkovitou šelmou žijící na území Česka, žije samotářským způsobem života, nejčastěji ve smíšených a jehličnatých lesích s bohatým podrostem a skalními útvary. Partnera si hledají jen v době páření v únoru a březnu, mláďata zůstávají s matkou až do dalšího páření. Živí se hlavně srnčí zvěří, selaty divokých prasat, hlodavci, zajíci a liškami. Svou kořist překvapuje rychlým útokem z úkrytu. Štětičky na uších rysovi umožňují lépe slyšet, mohutné tlapy pomáhají v pohybu po sněhu podobně jako sněžnice.
Rys ostrovid je původní velkou šelmou české přírody, ale už od středověku intenzivně pronásledovanou člověkem. Poslední prokazatelně doložený rys na českém území byl zastřelen na Táborsku v roce 1835. Až ve druhé polovině 20. století se začali rysi vracet migrací ze Slovenska a v 70. a 80. letech minulého století proběhly i cílené reintrodukční programy ochranářů. V současné době žije v České republice maximálně kolem sta jedinců. Bohužel jsou pod neustálou hrozbou pytláctví.
ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je pro veřejnost otevřená každý den od 9:00 do 18:00.