Luena je jednoznačně největší kočkou táborské zoologické zahrady. Jako taková musí věnovat spoustu času pořádné očistě. Jako velká parádnice nestrpí, aby její vzhled nebyl dokonalý. Právě k tomu jí slouží její mrštný jazyk, kterým si stejně jako jiné kočky pečlivě upravuje svou srst tak, aby byla bez jediné nečistoty. Touto činností dokáže strávit mnoho hodin denně. Jediné, co tomu dokáže alespoň trochu konkurovat, je vyhřívání se na sluníčku, které také patří k Lueniným oblíbeným činnostem. Většinou očistu i opalování provádí zaráz.
Vystavit se slunečním paprskům a nachytat alespoň trochu bronzu. Stejně jako jiné dámy i královna táborské zoologické zahrady lvice Luena ráda využívá letního klidu k lenošivému nicnedělání na sluníčku. Jako o rok starší obyvatelka lvího výběhu si často prosadí svou a zabere nejlepší místo tak, aby jí neunikl ani jediný paprsek teplého slunce. Vždyť s létem se musí rozloučit pěkně opálená. Co na tom, že ji okukují davy návštěvníků? Jen ať se podívají na pořádnou kočku!
V ZOO Tábor žijí dva lvi pustinní, samec Simba a lvice Luena. Lvi obývají stepní, lesostepní a polopouštní oblasti převážně východní a v menší míře i západní subsaharské Afriky v počtu 20 až 30 tisíc kusů (nejnižší odhady hovoří o pouhých deseti tisících). Jsou to společenská zvířata a loví ve smečkách. Jejich nejčastější kořistí jsou velcí savci, především kopytníci. Většinou loví samice, samci se lovu účastní jen výjimečně. Ačkoliv loví samice, přednostní právo na ulovenou kořist má vždy dominantní samec.
U lvů se projevuje výrazný pohlavní dimorfismus, hlavním a určujícím rysem lvích samců je jejich hříva. Hlavní role hřívy spočívá v rozpoznání „kvality samce“. Její velikost a zbarvení je znamením kondice, přičemž se zdá, že lvi vnímají tmavou barvu jako signál dominance. Hříva také chrání hrdlo samce v boji s jiným lvem. Většinu dne odpočívají, dokážou prospat až 20 hodin denně. Lvi se páří v jakémkoliv ročním období. V průběhu páření, které trvá několik dní, kopuluje pár pravidelně dvacetkrát až čtyřicetkrát denně. Tento druh je zařazen na seznam CITES. Na listině ohrožených druhů IUCN je africká subpopulace označená jako zranitelná, indická subpopulace jako ohrožená.