Z anglické zoologické zahrady Thrigby Hall do Prahy letecky dorazila jedenáctiletá samice doporučená EEP programem jako vhodná partnerka k našemu přibližně stejně starému samci. Po několikatýdenní karanténě v Zoo Olomouc došlo ke spojení zvířat přímo v Pavilonu opic. „Prozatím se zvířata snášejí dobře a od prvního dne spolu ve výběhu „zpívají“. Ještě nějaký čas potrvá, než se náklonnost jednoho k druhému prohloubí,“ uvádí zooložka Ing. Jitka Vokurková. První siamangové přišli do zahrady v roce 1993. Rok poté se zoo podařilo získat chovný pár, který pocházel z volné přírody, přímo z oblasti svého výskytu, a to z Indonésie. Celkem se v zahradě narodilo 7 mláďat včetně samce, který bude tvořit s nově příchozí samicí pár.
BRACHIACE
Pod krkem mají rezonanční vak jako žáby, který se nafukuje do velikosti lidské hlavy a díky němu dochází k zesílení jejich hlasitých vokalizací. Tím se ze všech gibonů projevují nejhlasitějšími zvuky. Ti, kteří si přivstanou, mohou obdivovat giboní zpívání. Označují si tak teritoria a jejich hlas bývá slyšitelný do vzdálenosti až 1,5 km. Tyto opice se pohybují velmi elegantním způsobem v závěsu za ruce, který označujeme jako brachiace, pomocí níž zvládnou překonat vzdálenost až 8 m během jediného zhoupnutí.
Přirozeným biotopem pro tyto primáty jsou lesy v oblastech Asie, kde obývají nížiny i nižší pohoří. Živí se rostlinnou potravou jako jsou různé plody a listy. Jedná se o největšího gibona. Díky dvěma srostlým prstům, tvoří jeho ruce hák a získávají tak lepší uchopovací schopnosti. Po 7měsíční březosti rodí samice každé 2-3 roky mládě, které se první 3-4 měsíce drží jejího břicha a matka je kojí do 2 let věku. Živí se především listy, dále ovocem, ptačími vejci a drobnými obratlovci. Giboni jsou ohrožováni především ztrátou a degradací životního prostředí.