Malí zoborožci kaferštíse v těchto jarních dnech poprvé seznamují s biologickými rodiči. Před nimi totiž byli v pěstounské péči zoologa MVDr. Jana Kirnera. Ten během krmení nosil černou kuklu a na ruce měl nasazeného maňáska v podobě hlavy dospělého zoborožce, aby co nejvěrohodněji napodobil příslušníka jejich druhu, a docházelo tak k co nejpřirozenějšímu odchovu. Od rodičů byl takřka knepoznání. „Období prvních dnů životaje pro mláďata většinou kritické, proto jsmes předstihem vyměnili vajíčka za podkladky. Mláďatům jsme tak podstatně zvýšili šanci na přežití,“ dodává zoolog MVDr. Jan Kirner. Toto počínání se vyplatilo. Dne 11. března 2021 se vylíhlo první kuřátko, které za čtyři dny následoval sourozenec. K radostné události došlo po 39 resp. 37 dnech inkubace v prostředí líhně. Od prvních dnů po vyklubání obě ptáčata raketově rostou a chuť na základní složku krmné dávky –myšata –se každým dnem zvyšuje.
VTIŠTĚNÍ
U ptáků hraje v útlém věku významnou roli tzv. imprinting čili vtištění. Jako příslušníka svého druhusi zafixují osobu nebo předmět, se kterým přichází často do kontaktu, což se v průběhu příjmu potravy ještě zintenzivňuje. Proto v případě našich zoborožčích mláďat má „krmič“ přes hlavu černou kuklu, nemluví, na ruce drží na vlečeného maňáska v podobě hlavy dospělého „kaferáka“,a nad to všechno se vpozadí pouští hlasy dospělých ptáků. Hraním tohoto loutkového divadla zvýšíme šance našich mláďat na zapojení do přirozené reprodukce. To by bylo nanejvýš žádoucí, protože náš chovný pár pochází zvolné přírody,odkud knám v90. letech přišel. Vtěchto dnech se píše více než měsíc jejich života, zpouhých 50 gramů po vylíhnutíse dostali na více než 2,5 kga pomalu se začínají přes pletivo seznamovat srodiči.
CHOV V ZOO OLOMOUC
Zoborožce kaferské chová olomoucká zahrada od roku 1993. Tímto odchovem navazuje zahradana éru úspěšných odchovů za působení chovatele Romana Mieslera, který byl při tom nynějším metodicky velmi nápomocným. Dále bychom rádi poděkovali paní Ince Voráčové, která vytvořila maňáskajako věrnou kopii dospělých zoborožců, díky čemuž mohl být odchov úspěšný.
OBECNÉ INFORMACE
Zoborožec kaferský (Bucorvus leadbeateri)je největším druhem zoborožce. Tito černí afričtí ptáci se sytě červenými kožními laloky na krku se v malých rodinných skupinkách potloukají buší. Létají jen, pokud je to nutné, například když jsou napadeni predátorem, kterým může být třeba levhart. Jinak preferují pohyb po zemi, kde pátrají po hmyzu, plazech nebo jiných drobných obratlovcích, kteří jim slouží jako nejčastější potrava. Bez zajímavosti není ani fakt, že jsou obdařeni překrásnými dlouhými řasami, které nejsou ničím jiným než deriváty peří.