Ryby a péče o potomstvo? Tuto skutečnost si mnoho lidí asi neumí přestavit, ale i mezi těmito vodními obratlovci existuje řada starostlivých rodičů, kteří pečují o jikry i o mláďata. Několik takových žije i v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava. Jedna rybí rodina je aktuálně k vidění v Pavilonu evoluce. Jedná se o perlovky protáhlé, respektive kamerunské. Přijďte si je prohlédnout o tomto krásném víkendu…
Chovatelům-akvaristům v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se podařila již řada úspěšných a vzácných odchovů ryb, za jeden (jelečka teuchitlánského) dokonce obdrželi nedávno sošku Bílého slona (ocenění za mimořádný chovatelský úspěch v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad). Mláďata ryb však většinou nemohou návštěvníkům prezentovat přímo, ale jen prostřednictvím fotografií nebo videí, jelikož jejich odchov probíhá v zázemí. Důvodů je několik – jikry i/nebo mláďata potřebují specifickou potravu či prostředí, ale také by mohla být samotnými rodiči (i ostatními obyvateli akvária) považována za potravu, a tedy pozřena. To platí u těch druhů, u nichž není péče o potomstvo rozvinuta a jikry i mláďata se vyvíjejí nezávisle na rodičích.
Silně vyvinutá péče o potomstvo je známa u poměrně početné skupiny ryb z čeledi vrubozubcovití (Cichlidae), která je podle vědeckého názvu čeledi také označována cichlidy. „Tyto ryby pečují jak o jikry, tak o mláďata, a to několik týdnů až měsíců. Rodiče (či alespoň jeden z rodičů) mláďata chrání a pomáhají jim najít potravu. U některých druhů se do péče zapojují dokonce i starší sourozenci. Rodičovský instinkt je tak silný, že bývají zaznamenávány případy, kdy cichlidy adoptují cizí mláďata nebo se snaží opatrovat i jiné drobné živočichy,“ popisuje inspektorka chovu Markéta Rejlková.
V Zoo Ostrava chovají několik zástupců cichlid, například v pavilonu Tanganika, Papua nebo v Pavilonu evoluce, kde žije perlovka protáhlá (Hemichromis elongatus). V menším akváriu v přízemí je momentálně k vidění pár těchto výrazně zbarvených rybek s hejnem odrůstajících mláďat. U perlovek je také výrazná pohlavní dvojtvárnost – samec je mnohem větší než samička. Perlovky v ostravské zoo pocházejí ze západoafrického Kamerunu. Nedávno zveřejněná vědecká práce odhaluje, že kamerunské perlovky tvoří samostatný druh, takže je docela možné, že příště už možná bude na cedulce u akvária s perlovkami jiný název – perlovka kamerunská (Hemichromis camerounensis).
Zoo Ostrava je aktuálně otevřena od 9 do 18 hodin. Pokladny a pavilony se zavírají o hodinu dříve. Vzhledem k postupnému ochlazování budou v průběhu září/října ukončeny jízdy safari expresem, komentované prohlídky skleníků a některá teplomilná zvířata budou přestěhována do chovatelského zázemí. Využijte nadcházející teplý víkend k návštěvě zoo a užijte si přetrvávající letní aktivity. Těšíme se na Vás!