
Ve čtvrtek 10. dubna v 18 hodin otevře Pragovka Gallery nový výstavní prostor. Další etapu zahájí vernisáží tří výstav – skupinové výstavy Around the Clock: The Factory Effect, výstavy Petry Navrátilové PPS: a výstavy Vladimíry Večeřové Phyllostachys nuda. Výstavy potrvají do 15. června.
Pragovka Gallery sídlí již osmým rokem v bývalé tovární hale v areálu legendární Pragovky. Nabízí mezinárodní výstavní program, realizuje rezidenční program pro umělce z Česka i zahraničí, pořádá edukační aktivity pro děti, školy i širokou veřejnost a zároveň podporuje uměleckou komunitu Pragovky. Druhý výstavní blok letošního roku zahájí galerie v novém prostoru, který se nachází jen několik desítek metrů od původního. Adresa zůstává stejná, galerie se pouze přesouvá do nově zrekonstruované části budovy E Factory.
„Otevření nového prostoru je pro nás důležitým a dlouho očekávaným milníkem. Přináší lepší zázemí pro umělce i více pohodlí pro návštěvníky. Spolu s novými prostory jsme po téměř osmi letech představili i novou vizuální identitu galerie, kterou opět vytvořil Pavel Tichoň,“ doplňuje ředitel galerie Filip Zimovjan.
Kurátorský směr Pragovka Gallery zůstává neměnný – každoročně vybírá jedno hlavní téma, které propojuje výstavní i doprovodný program. Letos se zaměřuje na téma zdrojů v nejširším slova smyslu. Výstavní projekty galerie vznikají částečně na základě otevřené výzvy a jsou doplňovány o výstavy rezidentů Pragovky.
V aktuálním výstavním bloku zastupuje umělecké rezidenty Pragovky umělkyně a restaurátorka Petra Navrátilová se svou sólovou výstavou PPS:. Vystavuje koláže vytvořené z historických fragmentů, které zasazuje do nových poetických souvislostí. Význam použitých předmětů, které již dosloužily a byly odsouzeny k likvidaci, ustupuje do pozadí. Dva vystavené cykly – Bílé a Černé schránky – otevírají nové interpretace a vizuální dialogy. Jako post scriptum, tedy dodatek k uzavřenému příběhu, nabývají tyto objekty nového smyslu a pokračují v komunikaci i za hranicí své původní funkce. Kurátorkou výstavy je Veronika Přikrylová.
Skupinová výstava , výs: The Factory Effect pod kurátorským vedením Anežky Jabůrkové zkoumá, jak pracoviště zanechává stopy i dlouho po skončení pracovní doby. Industriální prostor bývalé továrny Pragovka zde není pouze kulisou, ale výchozím bodem pro zkoumání dopadů průmyslových pracovišť na naše těla i životní prostředí. Umělecká díla Any de Almeidy, Poliny Davydenko, Sáro Gottstein, Martinse Kohouta, Jeleny Micić, Alicje Rogalské, Kateřiny Šedé, Forensic Architecture a Anny Witt podobné úvahy podněcují. Každé z děl představuje svébytnou perspektivu, která složitou problematiku láme jako paprsek světla a odráží ji různými směry. Výstava se snaží inspirovat diváky k tomu, aby se stali aktivními účastníky společenského dění a uvědomili si svou roli při utváření změn. Různorodost přístupů vystavujících autorů ukazuje, že každý z nás může přispět k proměně světa kolem sebe.
Sólová výstava Vladimíry Večeřové se zaměřuje na koncept prázdna jako filozofického termínu, který propojuje s hlubokým nasloucháním sebe sama v tichosti. Autorka nevnímá prázdno jako absenci či negativní moment, ale jako prostor otevřenosti a klidu, kde se zvuk a ticho setkávají v dynamickém vztahu. Právě šelest bambusu a hluboké naslouchání se stávají aktivní složkou, která v galerii umožňuje rezonanci zvuků i myšlenek. Meditativní charakter tohoto zvuku ukazuje, jak může příroda zprostředkovat hlubší spojení se sebou i s prostorem, který obýváme. Když se utišíme, můžeme znovu nalézt ztracenou komunikaci se světem. Kurátorkou výstavy je Tea Záchová.
Ani v nových prostorách Pragovka Gallery neztrácí nic ze svého bohatého doprovodného programu. Ke každé výstavě chystá večery s komentovanými prohlídkami, křty katalogů, odbornými přednáškami i uměleckými performancemi. Součástí slavnostního otevření 10. dubna bude také zahájení provozu nové vzdělávací a kreativní zóny ATELIÉR, určené pro děti i dospělé. Probíhat zde budou tradiční vzdělávací programy z cyklu nazvaného Neděle pro rodiny s dětmi, první z nich už v neděli 13. dubna od 15 hodin v rámci Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání, dále workshopy pro dospělé a programy pro školy.
Novinkou, která bude 10. dubna představena, je také aplikace Cabinet of Wonders – digitální průvodce výstavami. „S průvodcem Cabinet of Wonders usilujeme o dosažení co nejlepšího zážitku pro návštěvníky muzeí a galerií – propojením digitálních technologií, umělé inteligence a skutečně osobního přístupu. Naše technologie je snadno implementovatelná a přizpůsobitelná, a to bez nutnosti rozsáhlých investic. Nové prostory Pragovka Gallery k tomu všemu přímo vybízejí, a proto jsem rád, že průvodce představíme právě tam,“ doplňuje zakladatel aplikace Cabinet of Wonders Lukáš Pilka.
Na slavnostním otevření 10. dubna se kromě samotných vernisáží v novém galerijním prostoru představí také další prostory E Factory. Ve Factory Kafe si budou návštěvníci moci vychutnat speciální drink a otevře se jim také nová Artzóna s ateliéry uměleckých rezidentů Pragovky. Do ateliérů budou moci vůbec poprvé nahlédnout v rámci komentované prohlídky, místo na ní je však nutné předem rezervovat. Během večera vystoupí Vi Tran aka dējāvi a Tomáš Martínek aka TMA v B2B DJ setu, který doplní ukrajinská VJka Valeriia s audiovizuální show připravenou speciálně na míru budově E Factory.
Pragovka Gallery se ale v dubnu nechystá působit jen doma. Ve středu 2. dubna zahájila výstavu Between Dust and Whispering Leaves (Mezi prachem a šepotem listí) v Pražském domě v Bruselu. Výstava představuje tvorbu desítky umělkyň a umělců z řad současných i bývalých rezidentek a rezidentů Pragovky, kteří reflektují napětí mezi industriálním světem a přírodním prostředím. Kurátorkou výstavy je Tea Záchová. Vystavujícími jsou Daniel Hanzlík, Anna Hulačová, Marie Ladrová, Robert Palúch, Vladimír Merta, Terezie Kusbach Kolářová, Veronika Přikrylová, Zuzana Růžičková, Pavel Tichoň a Pavel Trnka. Otevřena bude do 6. května.
Od 3. do 6. dubna se navíc Pragovka Gallery účastní nezávislého veletrhu umění Supermarket 2025 ve Stockholmu, kde prezentuje tvorbu dvojice uměleckých rezidentů Davida Helána a Tomáše Rullera.