Méně než 13 jedinců přežívá ve volné přírodě na jediném místě jižní Afriky. Bílý lev je tak vzácný, že jeho existenci i vědci považovali velmi dlouho jen za součást bájí afrických domorodých kmenů. Že opravdu existuje, se mohou od letošního podzimu na vlastní oči přesvědčit i návštěvníci táborské zoologické zahrady, která toto mimořádně vzácné zvíře získala. A už tuto sobotu 30. listopadu se mohou zúčastnit vůbec prvního komentovaného krmení bílého Gandalfa za účasti veřejnosti. Akce začne ve 14:00.
„Bílý lev je extrémně vzácný, ve volné přírodě byl dokonce úplně vyhuben. Díky ochranářským organizacím se ale na začátku tohoto tisíciletí podařilo vrátit je zpátky do jejich přirozeného prostředí. Přesto jich stále přežívá více v zoologických zahradách než ve volné přírodě. Jsme velmi rádi, že jsme tohle mimořádné zvíře získali. Návštěvníci ho u nás v novém výběhu mohou pozorovat už skoro tři týdny. Tuto sobotu budou mít vůbec první příležitost být u jeho krmení, při kterém se s ním nejen blíže seznámí, ale dozví se také spoustu zajímavostí ze života těchto zvířat“ láká na mimořádné víkendové komentované krmení ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.
Komentované krmení začne u nového výběhu, který se šestiletým Gandalfem sdílí také o rok starší běžně zbarvená lvice Aisha, dvě hodiny po poledni.
Bílý lev je extrémně vzácný, ve volné přírodě jich podle organizace Global White Lion Protection Trust aktuálně žije méně než 13 jedinců. Vyskytují se na jediném místě planety – v oblasti Timbavati sousedící s Krugerovým národním parkem v Jihoafrické republice. O něco větší počet bílých lvů žije v zoologických zahradách po celém světě. Bílé zbarvení Gandalfa není způsobeno albinismem, ale extrémně vzácnou genetickou mutací zvanou leucismus.
Africké domorodé kmeny bílé lvy po staletí považují za hvězdné bytosti, které jsou darem od bohů. Věří, že jim mají zajistit mír a prosperitu. Vědci v jejich skutečnou existenci dlouho nevěřili a považovali je jen za součást legend afrických domorodců. První popsané pozorování bílého lva pochází až z roku 1938, dlouho však bylo zpochybňováno. Poprvé vyfocen byl dokonce až v sedmdesátých letech minulého století.
Vědci jejich extrémní vzácnost nejprve vysvětlovali tím, že jsou vůči běžně zbarveným lvům v nevýhodě. Teprve nedávno se ukázalo, že opak je pravdou, protože ve světlých písčitých oblastech jižní Afriky jsou maskovaní mnohem lépe. Ani to je ale neuchránilo od smutného osudu mnoha jiných živočišných druhů. Kvůli jejich výjimečnosti se na ně zaměřili pytláci toužící po mimořádné trofeji. Od roku 1994 tak nebyl ve volné přírodě spatřen ani jeden bílý lev a byli tak považováni za ve volné přírodě vyhynulé. To se změnilo až po zahájení jejich návratu do přírody v roce 2004, první bílá lvíčata se díky tomu v rezervaci Timbavati narodila už o dva roky později. V roce 2014 se poprvé objevila také v sousedním Krugerově národním parku. Přesto stále žije více bílých lvů v zoologických zahradách než ve volné přírodě.
Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech a největší soukromá zoo v Česku ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2023 ji navštívilo 111 tisíc lidí. ZOO Tábor jen nejvíce navštěvovaným místem táborského regionu a patří mezi nejnavštěvovanější místa Jihočeského kraje. Zoo je od listopadu otevřená pouze o víkendech od 9:00 do 16:00.